چشمی یا نشانگر باتری خودرو

نشانگر باطری ماشین

باتری ماشین دارای نشانگری به رنگ سبز، قرمز یا مشکی و سفید است که هر کدام از این سه رنگ معنای مخصوص به خود را دارند. با ما همراه باشید تا معنای هر یک از این سه رنگ را در نشانگر باتری خودرو بررسی کنیم. 

چشمی یا نشانگر باتری ماشین چیست ؟

چشمی یا نشانگر باطری یک قطعه استوانه ای تعبیه شده برروی باتری ماشین است که یک هیدرومتر ساده (اسید سنج) در انتهای آن قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن انتهای آن در داخل الکترولیت باتری به ۳ رنگ سبز ، مشکی یا قرمز و سفید در می آید. این هیدرومتر سطح غلظت الکترولیت یا اسید مخصوص در باتری خودرو را اندازه گیری می کند . اگر تا بحال دیده باشید. کنار چشمی باتری ، برچسب راهنمایی توسط تولیدکنندگان باتری نصب کرده اند.

 

چشمی و نشانگر باتری

کاربرد نشانگر یا چشمی باتری ماشین چیست؟

نشانگر باتری ماشین سطح غلطت الکترولیت باتری ماشین یا همان آب باتری را نشان می دهد. زیرا بدنه باتری های اتمی مشکی است و با چشم میزان آب باتری قابل مشاهده نیست. بدین ترتیب با این اسید سنج می توان سطح الکترولیت باتری را اندازه گیری نمود. لازم به ذکر است که نشانگر باتری خودرو نشان دهنده خرابی یا سالمی باتری نیست. نه علامت سبز لزوماً نشان دهنده سالم بودن باتری است و نه سایر رنگ به طور حتم نشان دهنده خرابی باتری هستند. در ادامه به بررسی دقیق تر جزئیات می پردازیم.

مفهوم چراغ سبز باطری ماشین

سبز بودن نشانگر باتری ماشین، نشانه شارژ بودن باتری و سطح مطلوب غلظت الکترولیت باتری ماشین است. این رنگ در تمام ماشین اعم از باطری تیبا،  باتری پراید و  …همین معنا را دارد.

نکته : * در برخی موارد سبز بودن چشمی باتری لزوما دلیل بر سالم بودن باطری ماشین نیست *

چشمی باتری ماشین

معنای سیاه شدن نشانگر باتری اتمی :

نشانه پایین بودن شارژ باتری خودرو و اینکه باتری شارژ کافی نداشته و باید شارژ شود.

مفهوم سفید شدن چراغ باطری اتمی

سفید شدن نشانگر یا چشمی باتری نشان دهنده پایین بودن سطح غلظت و مقدار الکترولیت و دشارژ شدن و نهایتا خرابی باطری ماشین است. همانطوری که در تصویر بالا کلمه REPLACE یا تعویض باتری نوشته شده است . جهت خرید باتری می توانید از بهترین مرکز فروش باتری ماشین همراه با خدمات پس از فروش از باتری آنتایم اقدام نمایید. جهت استعلام قیمت باطری ماشین با ما در ارتباط باشید.

در ادامه سوالاتی که امکان دارد با مطالعه این مطلب برای شما پیش آمده باشد را پاسخ می دهیم.

علت سیاه شدن نشانگر باتری خودرو چیست؟

1 – عدم شارژ و برق رسانی کافی به باتری ماشین می تواند از علل مهم سیاه شدن باتری اتمی باشد.

مثال : ولتاژ نرمال دینام ماشین باید بین 13.5 الی 14.5 ولت هست . درصورتیکه ولتاژ پایین تر از حد نرمال باشد چشمی باتری سیاه می شود . مورد دیگر استفاده نکردن طولانی مدت و خاموش بودن خودرو به مدت چند روز مثلا یک هفته یا دو هفته

2 -برق دزدی در خودرو از دیگر علل رنگ سیاه چشمی باطری ماشین است. به همین منظور بررسی معایب در سیم کشی از قبیل سیستم صوتی و …باید در دستور کار قرار بگیرد.

3 – 3بست باطری که روی قطبهای باتری بسته می شود به درستی نصب نشده و یا به علت کثیفی و یا سولفاته شدن سر باتری رسانایی را به خوبی انجام نمی دهد و باطری توسط دینام خودرو به خوبی شارژ نمی شود .

4 – خرابی خود باطری ماشین می تواند از دیگر عوامل مهم در سیاه شدن باتری ماشین سمند، تیبا، پراید و… باشد.

5 – خرابی نشانگر باتری ماشین : گاهی ممکن است باتری و غلظت آن معمولی باشد اما نشانگر باطری خودرو خراب باشد و اطلاعات غلط ارائه دهد.

علت سفید شدن نشانگر باتری ماشین چیست؟

چشمی باتری ماشین

از علت های نشانگر سفید باتری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 – دینام خودرو قادر به شارژ کردن باتری نباشد یا اینکه بیش از حد شارژ کند.

2 – برق دزدی و نقص در سیم کشی خودرو نیز مورد بحث است .

3سر باطری که روی قطبهای باطری بسته می شود به درستی نصب نشده و یا به علت کثیفی و یا سولفاته شدن رسانایی را به خوبی انجام نمی دهد و باطری توسط دینام خودرو به خوبی شارژ نشده و رفته رقته باتری خراب شده است .

4 باتری ماشین خود به خود دشارژ می شود و خراب است .

5 چشمی باتری خراب شده است .

نشانگر باتری ماشین

آیا باطری اتمی ماشین شارژ می شود؟

شارژ شدن باتری اتمی ماشین به عوامل مختلفی بستگی دارد که چند به مورد اشاره می کنیم . شارژ شدن باطری اتمی ماشین بستگی به زمانی که از استفاده شدن باتری ماشین به طور مثال 2 سال از عمر باطری گذشته است و همچنین زمانی که از خوابیدن باتری گذشته است و الکترولیت باتری بستگی دارد . اگر این مواردی که ذکر شد مشکلی نباشد و باتری به صورت نرمال نگهداری شده باشد میتوان باطری ماشین را شارژ و استفاده کرد . باید دقت داشته که هرماه که از عمر باتری سپری می شود . از ظرفیت باتری نیز کم میشه .

حذف چشمی باتری در سری جدید محصولات سپاهان باتری اصفهان

در محصولات تولید شده باتری سپاهان باتری شاهد حذف نشانگر باتری هستیم . باتری های اوربیتال وان ، سوزوکی ، پریمیوم و …

همانطور که در مطالب فوق بیان شد همیشه سبز بودن چشمی باطری نشانه صحت عملکرد در باتری نیست. این به آن علت است که هیدرومتر می تواند چگالی شارژ الکترولیت یک سلول را بسنجد و 5 سلول دیگر می تواند به گونه ای دیگر باشد. مورد دیگر این است که این قطعه میتواند ایراد پیدا کرده و در عملکردش خطا داشته و شما را نیز به اشتباه بیاندازد.

البته نه اینکه همیشه اینگونه باشد اما این خطاها بسیار دیده شده است که رانندگان تماس می گیرند و به سبز بودن نشانگر باطری استناد می نمایند. اما بعد از تست و بررسی متوجه خرابی باتری میشویم. سپاهان باتری نیز به دلیل شفافیت بیشتر و عدم عملکرد صحیح این قطعه وارداتی در همه مواقع لزومی بر استفاده آن نمی بیند.

در صورت وجود هرگونه سوال در مورد باتری می توانید با کارشناسان باتری آنتایم تماس بگیرید. باتری آنتایم به صورت شبانه روزی خدمات فروش و ارسال و نصب باتری ماشین را انجام می دهد.

 

یک دیدگاه در چشمی یا نشانگر باتری خودرو

 1. مهرداد گفت:

  سلام نشانگر باطری سفید شده اما ماشین خوب استارت میخوره و همه چیز درست کار می‌کنه ۳ سال از عمرش گذشته. باید عوض کنم؟

  • آنتایم گفت:

   سفید شدن چشمی نشانه کم شدن سطح الکترولیت و پایان عمر باتری اتمی هست. دیر یا زود از کار می افته و مشخص نیست این مشکل کجا پیش بیاد. بهتره که عوض بشه.

 2. M.N گفت:

  سلام.من یه باطری ۶۰ آمپر آلونی صبا خریدم روش جای چراغ چشمی هست ولی انگار روش با روکشی پلمپ شده آیا باید اون پلمپ روکشی رو چشمی را باز کنم یا کلا مدلش اینجوریه// خود بنده خدا باطری فروشه که چیزی بارش نبود.

  • آنتایم گفت:

   عرض ادب
   چشمی توسط کارخانه حذف شده و به هیچ وجه نباید باتری رو دستکاری کنید تا بتونید از گارانتی باتری صبا استفاده کنید.
   موفق باشید

 3. سجاد گفت:

  سلام خسته نباشید ماشین من یهویی چراغ باطری و چک و ترمز دستی روشن شد و درجه های آمپر خوابید ساعت ماشین و بهاری هم از مار افتاده احتمال داره از باطری باشه؟

  • آنتایم گفت:

   سلام. ممنون. شما هم خسته نباشید.
   بله . ماشین رو ببرید به یک برقکار نشون بدید و تست دینام رو هم انجام بدید. اگر هم چشمی باتری سفید شده باتری رو هم تعویض کنید.

 4. محمد گفت:

  سلام ایا از چشمی باطری میشه اسید باطری رو شارژ کنیم یا اسید تزریق کنیم و ایا به همه شبکه ها راه داره یا نه

  • آنتایم گفت:

   عرض ادب و احترام
   خیر. اینکار صحیح نیست و شبکه ها یا سلول ها بهم متصل نیستند. تزریق اسید ، خود باعث خرابی بیشتر باتری می شود.
   موفق باشید

 5. شیرکوه گفت:

  باسلام باتری 100امپر دارم رو تراکتورهستش هوا سرد شد دیگه تراکتور رو روشن نکرد چشمی باطری سیاه قسمت دیواره چراغ سبز کم رنگی رو نشون میده وقتی هم باتریو تکون میدم به رنگ سبز در میاد مشکلش چیه ایا درست میشه

  • آنتایم گفت:

   درود بر شما
   اگر از عمر باتری 2 تا 2.5 سال ( عمر مفیدش ) بیشتر نگذشته بهتره حداقل 2 الی 3 ساعت توسط دستگاه شارژر با جریان 10 آمپر باطری رو شارژ کنید و بعد از اینکه ولتاژ به بالای 12.5 رسید با دستگاه تستر، تست بشه.
   موفق باشید

  • آنتایم گفت:

   سلام .
   اگر اسید باتری خالی شده باشه بله. باید دلیل خارج شدن هیدرومتر رو بررسی کنید که چرا این اتفاق افتاده.

 6. عباس گفت:

  سلام ماشین من یک هفته استارت نخورده باطری هم سیاه شده ولی از برق خودرو اصلا خبری نیست . اصلا برق وجود ندارد آیا باطری خراب شده

  • آنتایم گفت:

   سلام و عرض ادب
   احتمال زیاد باطری ماشین شما دشارژ شده و مجدد باید شارژ بشه. یک هفته برای باتری کارکرده زمان زیادی هست و نباید خودرو انقدر خاموش بمونه. اگر باتری شارژ بشه رنگ چشمی باتری هم سبز میشه.
   موفق باشید

 7. محمد گفت:

  سلام با تشکر از مطلب خیلی مفیدتون . ماشین من یه ماه خوابیده بود و قبل از آن چشمی اش سبز بود الان به راحتی استارت میخوره ولی چشمی اش سیاه شده آیا به نظرتون باید عوض کنم یا شارژ کنم از عمر باطری دوسال گذشته

  • آنتایم گفت:

   درود بر شما کاربر محترم
   یک مدت کوتاهی خودروتون کار کنه معمولا چشمی مجدد سبز میشه
   موفق و پیروز باشید

 8. حجت شیبانی گفت:

  کاملا مفید بود خیلی ممنون
  باطری قبلی منم چشمیش کاملا سبز بود ولی استارت نمیخورد یا به زور روشن میشد یا در حال حرکت با سرعت خیلی کم خاموش میکرد
  بردم نشون دادم گفتن باطریتو عوض کن درست میشه عوض کردم عالی شد

  • آنتایم گفت:

   درود بر شما
   زمانی که چشمی باتری ماشین به رنگ سبز است اما باطری قدرت استارت ندارد و با دستگاه تست مشخص می شود که باتری معیوب می باشد.

 9. بهمن گفت:

  سلام.وقت بخیر.من دو روز سر باتری مثبت رو برداشتم باتری قبلا خوابیده بود البته باتری نو بود ک مشکل دینام داشتم ولی مشکلشو حل کردم.پریروز نشانگرش سبز بود ک سر باتریشو برداشتم برای تست امروز ک رفتم دیدم نشانگرش سیاه شده باید ببرمش تعویض؟

 10. هومن گفت:

  من فکر میکنم دلیل حذف شدن چشمی پر کاربرد باطری به دلیل کمبود واردات این محصول میباشد که به دلیل نبودن حذف شده وگرنه قطعه حائز اهمیتی هست و مسلما بودنش بهتر از نبودنش است

  • باتری آنتایم گفت:

   سلام. احتراما سبز بودن نشانگر باطری دلیل بر سالم بودن آن نیست . کار نشانگر سنجش چگالی الکترولیت یا مایع باتری است.

  • ساناز گفت:

   میخواستم بپرسم آیا باطری اتمی یک دفعه خالی میکنه یا نه؟
   ماشینم روشن کردم و بعد از بیست دقیقه خاموش کردم دیگه استارت نخورد
   ممنون

   • باتری آنتایم گفت:

    درود بر شما کاربر محترم
    بله گاهی باتری های اتمی یکدفعه از کار می افتند و هیچ نشانه ای قبل از خرابی به راننده خودرو اعلام نمی شود. اما باید موارد دیگری نیز مانند شارژ دینام آلترناتور و … بررسی شود.

   • رضا گفت:

    سلام خسته نباشید.من باتری ماشینم رو گذاشتم رو یه ماشین دیگه روشنش کردم بعد گذاشتمش رو ماشین خودم ماشین خودمم روشن شد ولی چشمی باتریم سفیده هربارم که امتحان میکنم روشن میکنه ماشینمو. میشه راهنماییم کنید

    • آنتایم گفت:

     درود بر شما
     احتراما یا سطح الکترولیت باتری ماشین (آب باطری) پایین آمده و یا اینکه چشمی باتری خراب است. شارژ دینام تست شود.

   • زاهدی گفت:

    سلام باطری ماشبن من ۱ ساله روشه الان باطری را تکون میدم علامت سبز میاد رو نشان گر ولی باطری اصلن نمیزنه در ضمن زیر باطری ماشین کج بوده از اول و باطری کج قرار میگرفته ایا باطری شارژ بشع یا باید تعویض بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *