ولتاژ باتری ماشین

ولتاژ شارژ باتری ماشین

درصورتی که باتری ماشین خالی شود برای کارکرد دوباره نیاز به شارژ شدن دارد. در این مقاله ما به تمام نکات و پرسش و پاسخ مربوط به ولتاژ باتری ماشين و ولتاژ مناسب برای شارژ آن می پردازیم . 

 • باتری ماشین چند ولت است؟

قبل از آنکه بخواهیم باتری ماشین را شارژ کنیم باید از میزان ولتاژ آن مطلع باشیم. ولتاژ استاندارد باتری ماشین 12 ولت است که می تواند با بيش از این ولتاژ شارژ شود. زمانی که خودرو خاموش باشد این ولتاژ ۱۲.۶ ولت است و در زمان روشن بودن موتور خودرو بین ۱۳.۷ تا ۱۴.۷ ولت است.

 • ولتاژ مناسب برای شارژ باتری ماشين چقدر است و شارژ آن چه ولتاژی لازم دارد ؟

برای اینکه باطری خودرو شارژ شود ، حداقل به 12.9 ولت نياز دارد ، اما در اين ولتاژ ميزان شارژ آن بسيار کند است و تا وقتی که به طور کامل شارژ نشود ، میتوانيد آنرا با ولتاژ بالا و با خيال راحت شارژ کنيد. بنابراين ولتاژهای متناوب و ولتاژ شارژرهای باطری ماشین می توانند با اطمينان بيش از 15 ولت فراتر روند ، تا زمانی که باتری مورد بررسی قرار گيرد تا مطمئن شويد که شارژ آن زياد نيست. اين ولتاژهای بالاتر باعث می شود باتری سريعتر شارژ شود. اما اگر می خواهيد شارژر را روشن و در حالت اتوماتیک بگذاريد تا در بعد از شارژ کامل به صورت خودکار در حالت خاموش قرار گيرد ، معمولاً از ولتاژ شناور از 13.6 تا 13.8 استفاده می شود. ولتاژ مناسب برای شارژ 13.8 الی 14.5 ولت است . 

 • چرا ولتاژ باطری ماشین در موقع خاموش بودن روی 12.8 یا 12.7 است ؟

همانطور که گفتیم این قطعه در ولتاژ بالاتر شارژ می شود ، به طور معمول برای شارژ سريع تا  14.4 ولت و برای شارژ شناور 13.8 ولت. صفحات باطری از ظرفيت خازنی مانند خاصی برخوردار هستند که هر صفحه در هر سلول 2.1 تا 2.2 ذخیره سازی می کند ، در نتيجه اين عدد شارژ پلیت های باطری را منعکس میکند. بهتر است بگذارید باتری دشارژ شده و دوباره شارژ کامل شود تا ولتاژ مدار باز واقعی اندازه گيری دقیقتری داشته باشد .

 • آيا میتوانم از يک باتری ماشين برای تامین عمیق و طولانی مدت به عنوان مثال در يک سيستم انرژی خورشيدی يا برای ترولينگ استفاده کنم؟

 

 

باتريهای ماشین از نوع SLI ( شروع ، چراغ و احتراق ) هستند و برای منابع با جريان زياد و تخليه های سریع و کوچک از لحاظ زمانی ساخته شده اند. آنها با صفحات زیادی ساخته شده اند ، که اجازه می دهد تا يک باتری کوچک با منبع جريان بالا را تامین کند. اما تخليه های عميق باعث تخليه صفحات شده و باعث ريختن و خوردگی در آنها خواهد شد . در صورت مشاهده چنین وضعیتی نیاز به تعویض و خرید باتری جدید با برند مناسب دارید. از برندهای با طول عمر بالا می توان به باطری صبا، سپاهان و برنا اشاره کرد که امروزه بسیار محبوب هستند.

 • دامنه ولتاژ باطری ماشين 12 ولت به عنوان شارژ و تخليه چقدر است ؟

ولتاژ باتری خودرو بسته به شرايط آن تغيير خواهد کرد. هنگامی که موتور خاموش است ، ولتاژ مدار باز باتری سالم 12.9 ولت است. باتری تازه شارژ شده ، چه توسط متناوب يا شارژر ، میتواند ولتاژ بيشتری را با تجمع بار الکتریکی غير شيميايی روی صفحات مانند خازن اندازه گيری کند ، بنابراين ممکن است مجبور شود برای مدتی کمی تخليه شود تا به ولتاژ بالا برسد. از آنجا که باتری ولتاژ را تخليه مي کند به 10 ولت يا پايين می آيد. اگر باتری بالای 11.8 ولت بماند ، معمولا خودرو استارت میزند.

 • اگر باتری خودرو بيش از حد سرد شود يخ  می زند ؟

هنگامی که يک باتری اسيد سرب به طور کامل شارژ شود ، الکتروليت ( اسيد سولفوريک ) نقطه انجماد آن پایین تر از 40 – درجه سانتيگراد خواهد بود . هنگامی که کاملاً تخليه شود ، تمام يون های سولفات مصرف می شود و الکتروليت باطری به آب خالص تبدیل شده و نقطه انجماد آن صفر درجه سانتيگراد می شود . بنابراين بيرون رفتن با خودرویی که دارای يک باطری مرده در فصل سرما است غير معمول نيست ، که هيچ جريان شارژ را نمیپذيرد. قبل از اين که باطری شارژ شود نياز به گرم شدن دارد و تا زمان تخليه دوباره يخ نمی زند.


برای کسب هرگونه خدمات باتری ماشین به صورت شبانه روزی اعم از تعویض و نصب در محل،ارسال رایگان می توانید به سایت باتری آنتایم مراجعه نمایید. باتری آنتایم باطری فروشی شبانه روزی است که حتی در ایام تعطیل هم خدمات ارائه می دهد.


 • چقدر طول می کشد بعد از روشن شدن موتور خودرو باتری شارژ شود ؟

خيلی طول نمی کشد . تخمين دقیق برای این مورد خيلی مشکل نيست. شارژ کامل یک باتری تخلیه شده بستگی به تعداد باتری ها و همچنین آمپراژ باتری نیز دارد . که بین 4 تا 24 ساعت زمان می برد . معمولا شارژر های خودرو که دینام آلترناتور نام دارد یک باتری با ظرفیت 55 آمپر را در از حالت بدون شارژ یا کاملا تخلیه در حدود 10 ساعت به صورت فول شارژ در می آورد . اما می تواند بعد از 1 ساعت انرژی لازم برای روشن کردن خودرو شما را تامین کند .

 • چرا رانندگی در مسافت های کوتاه باتری من را شارژ  نمی کند ؟

خوب ، اين يک عدد برای باتری شما صادق است . مسافت رفت و آمد سرکار شما 5 کیلومتر است و مثلا در فصل زمستان چراغ های خودرو ، گرمکن صندلی ، فن بخاری و پمپ و برف پاک کن شیشه رو که به طور مداوم در صبح و عصر کار میکند. از طرفی دیگر صدای ضبط ماشین در حد انفجار مغز بالا رفته و البته که باتری هم سرد است ، بنابراين آهسته تر شارژ می شود و زودتر هم خالی خواهد شد . اين باعث نمی شود که شارژ يا بيش از حد شارژ شود .

 • آيا قبل يا بعد از شارژ بايد به باتری اسیدی آب اضافه کنم ؟

بله به طور مثال : باتری پژو 206 یا باتری تیبا و باتری پراید که به صورت فابریکی روی این خودروها توسط کارخانه بسته شده است دارای درپوش برای تنظیم آب است و با توجه به اینکه در این نوع باتری ها بسته به نحوه استفاده مقداری از آب درونشان بخار شده و کم می شود بنابراین بهتر است قبل از شارژ باتری ماشین مقدار آب را تنظیم کنید . چرا که روند شارژ باعث ايجاد حبابهايی در آب باتری می شود که به مخلوط کردن اسيد نیز کمک می کند.  روند شارژ حتی با وجود شارژر باطری غیر اتوماتیک ، در طی يک بار شارژ آب زيادی مصرف نمی کند. همچنين لازم به ذکر است که سيستم های شارژ مدرن با مدیریت دقيق ولتاژ ، آب باطری زیادی مصرف نمی کنند و البته باتری های آب بندی شده ( اتمی یا سیلد ) آب آنها را بازيافت می کنند ، بنابراين نیازی نیست که با آب مقطر را تنظیم کنید .

 • مايع داخل باتری ماشين یا آب باتری چقدر است ؟

الکتروليت ترکيبی از آب و اسيد سولفوريک است . غلظت اسيد به وضعيت شارژ بستگی دارد ، هرچه اسيد سولفوريک کمتری تخليه شود باتری عمر بیشتری دارد. در باتری ها معمولا تا 2 سانتی متر آب بالای صفحات را پوشش میدهد که در باتریهای اسیدی بعد از باز کردن در پوش ها  قابل مشاهده است . 

 • در باطری ماشين چه مقدار آب بايد باشد ؟

در باتریهای اسیدی که نیاز به تنظیم آب دارند بايد نشانه ای وجود داشته باشد ، بله این نشانه وجود دارد . همینطور که هر سلول را پر می کنيد، در داخل باتری زبانه ای پلاستیکی به شکل معلق وجود دارد که می توانید با آن آب داخلش را اندازه کنید . همچنین روی بدنه دو خط به شکل درجه با کلمه MAX , MIN حک شده است که نشانه حداکثر و حداقل است.

 • بايد به باتری اسيد اضافه کنیم يا آب مقطر ؟

چيزی که مصرف می شود آب باطری است نه اسید، بنابراين این کمبود را با آب جايگزين کنيد. اگر کسی موقع شارژ کامل تمام اسيد را از باتری بیرون ريخت، باید اسيد را جايگزين کنيد. که در کل این کار فرمول خاص خود را دارد. 

 • باتری در چه ولتاژ کاملاً تخليه میشود ؟

باتریهای خودرو وقتی کمتر از 10 ولت باشد ، میتواند خالی شناخته شود . انرژی بسيار ضعیفی بين 10 ولت تا 0 ولت به خصوص برای استارت زدن در دسترس است و باطری در هنگام تخليه زير 10 ولت آسيب میبيند. در صورت علائم خرابی باتری ماشین را مشاهده نمودید حتما برای تعویض آن اقدام نمایید تا آسیب های بیشتری به خودرو شما وارد نکند.

 • آیا با باتری دیگری می توان باطری خالی ماشین را شارژ کرد ؟

ولتاژ کافی برای شارژ باتری ماشين ديگر به خودی خود ندارد. برای شارژ باطری ، ماشين بايد در حال کار باشد. براي توضيح بيشتر ، ولتاژ مدار 12.9 ولت برای جابجايی شيمیایی حتی در باتری کاملاا تخليه کافی نيست . بنابراین ولتاژ بايد بالاتر از 12.9 باشد و تا 13.5 ولت اگر بالاتر برود با سرعت بیشتری شارژ می شود.

 • آیا باتری ماشين میتواند خود را شارژ کند ؟

به نظر می رسد که اين سوالی عجيب باشد ، اما می توان گفت گاهی به صورت مقطعی احیا شدن قدرت را در آن مشاهده می کنیم . مثال : وقتی باتری را با استارت چند باره ضعیف می کنید و استارت از کار می افتد ، بعد از دقایقی تامل می توانید شاهد استارت دیگری از باتری ماشین باشید . این در اثر واکنش تدریجی الکترولیت با صفحات باطری ماشین است تا زمانی که دیگر از کار بیفتد و عمیق به خواب رود .

 • ولتاژ فندک خودرو چقدر است ؟

فندک سيگار يا پريز برق در ماشین معمولاً مستقيماً به مدار باطری و دينام متصل است و فيوز مخصوص از آن محافظت میکند. بنابراين هنگامی که موتور در حال کار نيست ، ولتاژ بين 12.9 ولت تا 10 ولت با تخليه باتری متغير است. هنگامی که موتور در حال کار است ، بسته به مقدار بار متغير و وضعيت شارژ باطری ، معمولاً ولتاژ بين 13.5 تا 14.5 ولت است. بعضی از خودرو ها میتوانند تا 15 ولت شارژ تحت عملکرد استاندارد برق خودرو قرار گیرند.

 • باطری ماشين چقدر وزن دارد ؟ باتری ماشين چند ساعت آمپر می دهد ؟

وزن باتری ماشين به اندازه باطری بستگی دارد ، اما به طور معمول بين 12 تا 23 کيلوگرم در باطری های خودروهای سنگین تا 40 کیلوگرم هم میرسند . سپاهان باتری انواع باتری سنگین و سبک با ولتاژ های متفاوت را ارائه می کند. اگر قصد تهیه باتری ماشین با آمپر مناسب با خودرو خود را دارید می توانید این برند را مدنظر داشته باشید.  قیمت سپاهان باتری با توجه به کیفیتی که دارد بسیار مناسب است.

 • ميزان تخليه یا دشارژ باطری ماشين چقدر است ؟

درجه حرارت از – 17.8 درجه سانتی گراد است ، ملاک اين است که بتواند جريان CCA را با سرعت به مدت 30 ثانيه با يک ولتاژ 1.2 ولتی در هر سلول ( 7.2 ولت برای باطری 12 ولت ) تحويل دهد. مقاومت داخلی باتری از 30% پايين میرود زيرا از -17.8 درجه سانتيگراد تا 30 درجه سانتی گراد گرم میشود . بنابراين جريان تخليه يک باتری با 700CCA بايد بتواند در 30 درجه سانتيگراد بيش از 900 آمپر را به مدت 30 ثانيه توليد کند. اين میتواند قدرت حدود 10،000 وات باشد.

 • باتری ماشين شارژ C چيست ؟

باطری ماشين می تواند از صفر تا صدها آمپر شارژ بشود. این باتریها برای تخليه در جريان زياد طراحی شده اند ، بنابراين میتوانند در جريان زياد نیز شارژ بشوند . شارژر های خودروهای مدرن و جدید دارای دقت ولتاژ بالاتری اند و همين امر باعث میشود تقريبا هر آمپری که میتوانيد پیدا کنید .


 جهت خرید اینترنتی باتری پراید، سمند، 207 و سایر خودروها به سایت batteryontime.com مراجعه نمایید.


 • شارژ باتری ماشين سیلد یا اتمی چگونه است ؟

 

ولتاژ مناسب برای شارژ باتری ماشین

باتریهای ماشين با محفظه بسته را سیلد یا اصطلاحا اتمی می گویند ، همین نوع ساخت باعث میشود آنها در معرض خطر کمبود آب قرار بگيرند زيرا تبخیر آب را نمی توان با محفظه بسته جبران نمود . بنابراين این مدل مهر و موم شده می تواند با همان شارژر های باتری اسیدی شارژ شود ، به جز دینام های قدیمی که مدیریت ولتاژ ضعيفی دارند.

 • شارژ باتری ماشين 12 ولت توسط ترانس شارژر چقدر طول می کشد ؟

مدت زمان شارژ به ظرفیت باطری و میزان قدرت شارژر بستگی دارد. برای باطری که توسط آلترناتور خودرو شارژ میشود ، يک ساعت رانندگی لازم است تا آن را شارژ و برای استارت دهی کامل آماده کند. باتری از 40AH تا 110AH و متغيرهای مختلف از 45 آمپر تا 200 آمپر متغير هستند. اگر از شارژر باطری استفاده می کنيد و يک شارژر 10 آمپری دارید ، برای شارژ کامل باتری به 4 تا 11 ساعت زمان احتیج دارید ، يک شارژر 2 آمپری 2 الی 4 روز طول میکشد. البته لازم نيست باتری را به طور کامل شارژ کنيد تا بتوانيد آن را برای استارت خودرو آماده کنید.

 • آيا میتوانم از يک شارژر باطری خودرو به عنوان منبع تغذيه استفاده کنم ؟

از شارژر های باطری ماشین قديمیتر میتوان به عنوان منبع تغذيه استفاده کرد ، اما جديدتر ها دارای ويژگی ايمنی هستند.این قابلیت باعث می شود که آلترناتور ها میزان مصرف برق را اندازه گیری کرده و طبق آن ولتاژ دهی کنند . 

 • آيا قبل از شارژ بايد باتری ماشين را جدا کنیم ؟

لازم نيست قبل از شارژ باتری را جدا کنيد. فقط کافیست هرگونه استفاده از لوازم مصرف کننده برقی در حين خاموش بودن خودرو به حداقل برسد . درغیر اینصورت ولتاژ شارژر به اندازه کافی بالا نخواهد رفت . مهم نيست که کابل را از قطبهای آن جدا کنيد در حالی که باطری شارژ میشود .

 • ميزان ضعیف شدن نرمال باتری ماشين چقدر است؟

 

 

هر باطری به خودی خود تخليه می شود . ميزان تخليه باطری ماشين سيلد حدود 1% در روز در دمای 25 درجه سانتیگراد ، در 10 درجه سانتيگراد و 1.5% در روز در 30 درجه سانتيگراد است. اين درصد تخليه ، خود درصد ظرفيت باقيمانده است ، بنابراين باتری اسيد سرب 50 درصد از ظرفيتش را پس از 6 ماه از دست می دهد. باتری های کم مصرف دارای ميزان تخليه کمتر از 0.5% در روز هستند و باتری های سرب کلسيمی تخليه کمتر از 2% در ماه را می توانند داشته باشند.

 • آيا باطری جدید یا نو نیاز به شارژ دارد ؟

باطری جديد ماشین برای راه اندازی خودرو به اندازه کافی شارژ دارد و اگر زمان زیادی در انبار نمانده باشد ولتاژ شارژ باطری ماشین بالاست ، اما متصل کردن آن به شارژر آسيبی به آن نمیرساند . اگر ماشين را استفاده نمی کنید ، بايد آن را به یک شارژر اتوماتیک متصل کنید ، يا هر 2 ماه يک بار آن را شارژ کنيد تا از سولفات شدن صفحات سربی آن جلوگیری نمایید.


اگر قصد خرید باتری جدید دارید، باتری آنتایم فروش باتری خودرو در انواع برند و ولتاژ را ارائه می کند. کافی است با ما در ارتباط باشید. 


 

تلفنی :  2558331 – 0936

ثبت سفارش در سایت از طریق : www.batteryontime.com

یک دیدگاه در ولتاژ باتری ماشین

 1. ایلیا گفت:

  با سلام و تشکر
  یک آداپتور 12ولت 2آمپری دارم که میخوام با اون باطری 12ولت 6آمپری موتورسیکلت رو شارژ کنم، لطفا بفرمایید چطور میتونم ولتاژ رو تا 13.8 افزایش بدم؟
  لازم به ذکر است که موتور حدود یکسال است که استارت نخورده ، باطری خوابیده و ولتاژ آن 10,5 ولت است.

  • آنتایم گفت:

   درود بر شما
   برای بررسی ولتاژ باتری باید مولتی متر داشته باشید و بعد از گذشت یک ساعت چک کنید باتری رو . ولتاژ باتری در حالت فول شارژ تقرببا 12.7 است.

 2. جلال گفت:

  سلام، من یه پمپ باد خودرو دارم که با باطری خودرو و از فندک ماشین برق میگیره و کار میکنه.. خواستم بدونم بدون باتری خودرو و از طریق یه آدابتور میتونم این پمپ باد رو راه بندازم. و اینکه مشخصات اون آدابتور چی باشه و از کجا تهیه کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🙏

 3. تورج گفت:

  دوستان برای شارژ باتری های اسید وسیلد بهترین جریان شارژ 10درصد جریان باتریست.ترانس پس از یکسوسازی ولتاژ دی سی بالاتری میدهد ضمنا حداکثر ولتاژ شارژ14/5ولت است .برای استفاده از باتری خودرو برای مصارف غیر خودرویی اگر قصد شما دوام باتریست درهر مرحله حداکثر از یک سوم ظرفیت باتری استفاده کنید .استفاده از خازن برای تقویت باتری مثل استفاده از سرم یک لیتری برای تقویت آب لوله کشی منزل شماست مگر ظرفیت خازن حداقل 100فاراد باشد که تقریبا 25برابر قیمت باتری خواهدبود

 4. سیامک گفت:

  سلام یک سوال داشتم لطفا جواب بدین، من یه مینی بوس دارم با باتری ۱۵۰ آمپر، یخچال ۱۴ فوت با مصرف ۱۱۵ وات گرفتم و یک اینورتور(۱۲ به ۲۲۰) ۳۰۰۰ وات که در طولانی مدت ۱۱۰۰ وات میده، میخواستم بدونم برای استفاده طولانی مدت باتری ماشین چه مدت دوام میاره؟ و اینکه شارژر ۱۲ ولت ۱۰ آمپر هم گرفتم، میخواستم بدونم که چند وقت چند وقت باید بزنم شارژ باتریو؟‌

 5. مسعود گفت:

  اساتید لطفا بگید از دینام خودرو میشه برا توربین بادی و همزمان شارژ باتری و در نهایت استفاده از اینورتر استفاده کرد ..
  مکان استفاده بسیار بادخیزه.
  سپاس از پاسخگویی

 6. ساسان گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید من ماشین تیبا دارم در اهواز در فصل تابستان بعد از روشن کردن کولر و کروز کنترل(خریدم و برقکار نصب کرد)بطور کاملا محسوس میفهمم ماشینم داره برق کم میاره.یک طرحی به ذهنم خطور کرده که میخواستم اجراییش کنم از چند نفر پرسیدم معلوم بود اطلاعات لازم ندارن و علمی جواب به من ندادند.

  آیا میتونم ۵ عدد خازن ۱۰۰۰۰ میکرو فاراد ۱۶ ولتی را بصورت موازی به همدیگه وصل کنم و بعد وصلش کنم به فندکی ماشین تا این مشکلم حل بشه؟

 7. آرش گفت:

  استقاده از یک باتری خودرو با اینورترهای توان پایین میتونه چندین سال نیاز یک نفر رو تامین کنه، برای شارژ هم میتونید از منبع تغذیه سوئیچینگ ۱۲ ولت ۱۰ آمپر استفاده کنید و با پتانسیومتر روی منبع تغذیه ولتاژ رو روی ۱۳.۶ یا ۱۳.۸ تنطیم کنید.
  فقط یاد تون باشه باتری ماشین باید هر از چند گاه تکون بخوره تا اسید به دلیل اینکه سنگین تر از اب هست ته نشین نشه، با این شرایط بین ۳ تا ۵ سال میشه با اینورتر از باتری ماشین برق ۲۲۰ گرفت.

 8. سعید گفت:

  باطری در صورتی که خالی باشه و ولتاژش زیر ۹ ولت باشه میتونه بیش از 100 آمپر هم بکشه که اگه آمپری که بهش میدی محدود نشه میتونه هم باطری رو خراب کنه و هم باعث داغ شدن بیش از حد باطری و انفجار بشه. در حالت کلی آمپری که برای شارژ به باطری داده میشه باید یک دهم آمپر ساعت اسمی باطری باشه و معمولا باطری نباید بیشتر از ۵ آمپر شارژ بشه

 9. آرش گفت:

  سلام برای خودرویی که باتری آن خوابیده و برای استارت اولیه آن بهتر است از ترانس با آمپر بالاتر و یا ولتاژ بالاتر استفاده شود.
  ۱- ترانس ۱۲ ولت،۵ آمپر
  ۲-ترانس ۱۴.۵ ولت،۳ آمپر
  کدامیک بهترین کاربرد را در این موضوع دارند
  سپاس

  • سعید گفت:

   اگر منظورتون برای شارژ کردن باطری هست که ترانس 14.5 با آمپر ۳ مناسبه به شرطی که وقتی ولتاژ باطری به 12.5 رسید قطع بشه که اور شارژ نشه و باطری خراب نشه. و اگر منظورتون برای استارت زدن هست که با ترانس امکان پذریر نیست چون استارت ماشین در لحظه جریانی بین 100 تا 150 آمپر میکشه

 10. جواد گفت:

  سلام،باطری پراید در حالت دنده خلاص بهتر شارژ میشه یا در حالتی که حرکت می کنیم؟

 11. میلاد گفت:

  سلام
  اگه باتری ماشین معیوب باشه که در موقع استارت ۱۲ امپر باشه
  و از کولر استفاده کنیم ایا به دینام ماشین فشار وارد میشه؟
  که باعث سوختن افتامات دینام ماشین بشه.
  ایا ایراد از باتری بوده که افتامات سوخته

  • آنتایم گفت:

   درود بر شما
   اگر باتری ماشین معیوب باشه و آفتامات دینام دائم سعی کنه که باتری رو در ولتاژ بالا نگهداره بله قطعا بار اضافی به این قطعه و سایر قطعات دینام وارد می شه. مخصوصا در زمانیکه که شما از کولر استفاده کنید و فن داخل اتاق خودرو و همچنین فن خنک کننده رادیاتور زمان بیشتری فعال باشن. اما به طور قطع نمیتوان گفت که فقط بخاطر باتری بوده که آفتامات دینام دچار مشکل شده. ولتاژ 12 برای باتری که زیر شارژ بوده پایین تلقی می شه. بازدهی و راندمان باتری به زمان سپری شده از کارکرد و همچنین کارکرد کیلومتری ماشین بستگی داره.

 12. حمید گفت:

  سلام.
  الان یک بحث داغ در مورد قطعی برق هستش. می‌خواهم از باتری ماشین در منزل برای تامین برق را اینورتر استفاده کنم. البته اینورتر محافظت در برابر افت کمتر از 12 ولت باتری رو داره و قطع می‌کنه. آیا باتری خودرو مناسب هست؟ با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیاد اون با باتری یو پی اس حتی اگر یکسال هم کار کنه قابل قبوله. فقط مشکل اینه که چند درصد از انرژی ذخیره شده قابل استفاده است؟ مثلا اگر یک باتری 100 آمپر ساعت داشته باشیم چند آمپرساعت اون تا قبل از دشارژ عمیق زیر 12 ولت، قابل استفاده است؟
  تشکر

  • باتری آنتایم گفت:

   درود بر شما
   برای استفاده کردن از باتری خودرویی برای موردی که اشاره کردید، احتمال داره در هنگام تخلیه یک باتری به زیر 12 ولت برسه و یا حتی تا تخلیه باتری افت ولتاژ زیر 12 نداشته باشین (خصوصا در حالت مدار باز).
   در خصوص اینکه چند آمپر ساعت یک باتری با افت ولتاژ زیر 12 قابل استفاده است بستگی به بار یا جریانی داره که از باتری می گیرید برای مصرف کننده های منزل، می توانید یک مصرف کننده رو روشن کنید و یا همزمان چندین مصرف کننده رو استفاده کنید. محاسبه و مقایسه این مقادیر با توان مصرف کننده ها و تکنولوژی باتری ، کیفیت باتری مورد استفاده و میزان باری که از منبع تغذیه گرفته می شود به صورت تقریبی سنجیده می شود.

   • حمید گفت:

    تشکر از پاسختون. شما در کل استفاده از باتری ماشین رو با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیاد اون با باتری یو پی اس تایید می‌کنید؟ حتی با خراب شدن باتری زیر یکسال. توان اینورتر 1000 است ولی توان پیوسته مصرفی احتمالا حدود 400 وات باشه. بنابراین جریان باتری حدود 30 آمپر خواهد بود.

   • محمد گفت:

    سلام عرض میکنم خدمت شما دوستان
    من همه جا رو گشتم اما نتوستم یخ مطلبی پیدا کنم که بتونه جواب سوال من رو بده من خیلی ممنون میشم اگه شما جواب سوال من و میدونید به من بگید🙏🏻🙏🏻🙏🏻:
    اگه من یه باتری خودروی سالم با امپر ۵۵ تا ۶۰ امپر داشته باشم برای شارژ استاندار و سریع اون (نه به صورتی که باتری خراب بشه و نه اینکه خیلی طول بکشه زمان شارژ اون) باید اداپتور چند امپر تهییه کنم؟
    تا در کمال اینکه سالم میمونه وخراب هم نمیشه، سریع شارژ شه مثلا در حدود حداکثر ۲ تا ۳ ساعت زمان تا شارژ کامل اون نیاز باشه البته اگه این زمان استاندارد باشه و در ضمن باتری هم یه چیزی حدود ۲ تا ۳ سال واسم کار کنه.
    نظر شما چیه؟؟؟

  • باتری آنتایم گفت:

   درود بر شما
   بستگی به آمپر باطری دارد. برای باتری های که در رده خودروهای سواری و سبک قرار میگیرند، این شارژر با آمپر بالا مناسب نیست.

  • Mmz گفت:

   داداشم اسباب بازی نیست که شما با ۲۰۰ امپر شارژ کنی اینطوری باتری نابود و متلاشی میشه و احتمال آتش گرفتن هم وجود داره هر باتری یه میزان مشخصی از استاندارد جریان داره که مثلا در باتری های لیتیومی با c شناخته میشه این یک دوما بچه جون شما با باید میزان امپر باتری رو بگی تا بتونیم بگیم بله مثلا ۱۰ ساعت زمان نیازه مثل این میمونه که بری فرودگاه بگی میخوام برم چند میشه؟؟ خوب شما باید بگی کجا میخوای بری تا اون طرف بهت بگه دیگه😒

   • ستم دیده گفت:

    چی میدونی از آمپر دوست عزیز امپر هر چقدر هم بالا باشه مهم نیست این ولتاژه که این وسط مهمه امپر همون جریان هستش که هر چقدر باطری نیاز داشته باشه خودش به همون اندازه جریان میکشه بالاتر بودن امپر هییچ مشکلی نداره

 13. reza گفت:

  به نظرم باطری اتمی هیچ فرقی بااسیدی نداره فقط الکی گرانش میکنند.البته من خودم باطری اسیدی داشتم روپیکان دقیق۳/۵سال کارکرده.

 14. حسین گفت:

  با عرض سلام و تشکر از مطالب مفید و جامع شما،
  یک سوال داشتم، یک شارژر باتری داریم قدیمی شاید از سی و پنج سال پیش باشه، قدیما بابام برای شارژ باتری موتور استفاده میکرده، روی اون کلید تغییر وضعیت ۶ و ۱۲ ولت داره با جریان ۴ آمپر . و نوشته ولتاژ خروجی ۶ تقسیم بر ۱۲. برای تست به برق متصل کردم و با مولتی متر ولتاژ متغیر ۱ الی ۲ ولت را می‌داد.
  به باتری هنوز نزده ام. سؤال که دارم اینه آیا میتونم برای شارژ باتری خودرو از آن استفاده کنم؟ آیا ولتاژ خروجی باید ۱۲ ولت باشه و چون زیر باتری نبوده این اعداد را به من نشان داده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *