نحوه شارژ کردن باتری ماشین

آشنایی و نحوه شارژ کردن باتری ماشین

در این مقاله قصد آشنایی با شارژر و نحوه شارژ کردن باتری ماشین را داریم .

همه ما در زندگی روز مره در حال استفاده از اجزای بدن خود هستیم . اما شاید برخی از ما نحوه صحیح کار کشیدن از این اجزا را کمتر بدانیم و یا ندانیم . همچنین محافظت درست از این اجزا باعث سالم ماندن و شانس استفاده بیشتر از آنها را به ما می دهد . همیشه دانش یک قدرت است چراکه در تکامل و پیشرفت در زمینه های مختلف به ما کمک خواهد کرد .

استفاده از شارژر باتری ساده است. دستورالعمل ها می توانند پيچيده باشند!

چرا شارژر باتری کار نمیکند

عيب يابی شارژر باتری می تواند درد دل خیلیها ( شارژر های هوشمند ) باشد. شما قبلا می توانستيد دو الکترود را به هم بزنید تا ببينيد جرقه ای وجود دارد يا خير . اکنون بسياری از شارژرهای هوشمند جديد قبل از شروع به کار بايد ولتاژ باطری را اندازه گیری کنند. اين ویژگی يک مورد ايمنی است ، برای جلوگيری در هنگام اتصال کوتاه الکترود ها در باطری خودرو . همچنين اگر ولتاژ باطری انقدر کم باشد که شارژر نتواند ولتاژ را تشخيص دهد ، شارژر روشن نمی شود. به خاطر همین در برخی از شارژر ها در اين حالت دکمه شوک به باتری وجود دارد که می تواند با ولتاژ بیشتر باتری را راه اندازی کرده و دستگاه به صورت اتوماتیک کارش را شروع کند و باتری را احیا کند این امکان در برخی از دستگاهای شارژ موجود است که در هنگام شارژ کردن باتری ماشین خیلی می تواند تاثیر گذار باشد . اين همچنين بدان معنی است که شما نمی توانيد از اين شارژرهای جديد به عنوان منبع تغذيه استفاده کنيد مگر اينکه باتری موازی متصل شده با آنها داشته باشيد.

موارد ايمنی هنگام شارژ باتری ماشین

قبل از کار با باتری ، تمام وسایل فلزی را از بدن خود حذف کنيد.

تصور اينکه چقدر قدرت مخربی از باتری از طريق اتصال کوتاه ایجاد شود مشکل است. اگر قسمتی از يک اتصال کوتاه پيدا شود ، اما يک حلقه به معنای واقعی کلمه در انگشت شما ذوب می شود و انگشت شما را همینطور . به طور مثال ، ساعت ها ، دستبند ، النگو ، زنجير و… امکان دارد شما را تبديل شدن به توپی آتشین کنند. حتی گل ميخهای زبان میتوانند فرياد کمک شما را مهار کنند وقتی حلقه داغ تنگستنی ، انگشت شما را  به ماشين جوش دهد. شهود ما هميشه درست نيست ، جريان شارژر باتری میتواند کم باشد ، اما حتی يک باتری عمدتا مرده هنوز هم می تواند باعث ايجاد جريان برق آزار دهنده ای شود.

هميشه قبل از شارژ باطری اسيد سرب ، از عينک ايمنی کاملا پوشاننده استفاده کنيد

نحوه شارژ کردن باتری ماشین

 

به صورت کلی پیشنهاد می شود در هنگام شارژ باتری از عینککهای ایمنی استفاده نمایید . البته انفجار در باتری کم اتفاق می افتد ولی تعداد چشمان شما هم دوتاست .

چه اشتباهی می تواند انجام بشود که شما هنگام شارژ باطری اسيد سرب ، به عينک ايمنی پوشاننده ، پيش بندهای ضد  اسيد و همچنین دستکش نياز خواهید داشت . از آنجا که اسيد سولفوريک در داخل باطری ها وجود دارد میتوانند در صورت انفجار ترکشهایی به سمت شما با اسيد و پلاستيک ، لاستيک ، شيشه و فلز پرتاب کنند .

دلایل انفجار یا ترکیدن باتری ماشین

 

 

در این مورد چند علت بالقوه وجود دارد . اولين دلیل می تواند اتصال سلول ها با همدیگر باشد ، و انرژی ذخيره شده در آن سلول را به سرعت آزاد کند. به احتمال زياد در حين شارژ باتری ماشین این اتفاق نمی افتد مگر اينکه باطری اتصال کوتاه شود يا به يک شارژر باتری با شدت جريان زياد وصل شود. چنين شوکی به باتری قديمیتر می تواند باعث شود صفحات داخلی باطری بشکند و با يکديگر اتصالی کنند. همانطور که گفتیم ، بسياری از شارژر های باطری مدرن قبل از شناسايی باتری که به طور صحيح وصل شده است ، قادر به تأمين جريان نيستند که این یک ایمنی است . برخی ديگر برای جلوگيری از آسيب رسيدن به باتری يا شارژر ، دارای فيوز ایمنی هستند.

اگر سلول از قبل اتصال کوتاه شده باشد و يک شارژر با جريان بالا وصل شود ، میتواند باعث جوشيدن اسید نیز شود .

شايع تر انفجارهای مربوط به هيدروژن هستند . هيدروژن در صورت شارژ بيش از حد باطری ايجاد می شود ، و اين تنها زمانی انجام میشود که ولتاژ شارژ در يک سلول بالاتر از حدی باشد که آنها را ” ولتاژ گازی ” می نامند. اگر ولتاژ پايين تر از ولتاژ گازی باشد ، هيدروژن توليد نمی شود. اين قضیه وابسته به دما است . ولی در دمای اتاق برای يک باطری 12 ولت 14.34 ولت است. احتمال به وجود آمدن کمی هيدروژن که در آخرای شارژ ايجاد می شود وجود دارد زيرا اين 6 سلول برای شارژ بیشتر در تلاش هستند. سلول ضعيف تر برای آخرين بار شارژ میشود و از آنجا که مقاومت کمتری دارد ولتاژی که در اطراف آن است نسبت به ساير سلول هايی که شارژ آنها متوقف شده پايين تر خواهد بود. اين باعث میشود ولتاژ بالاتر در تمام سلول ها نمايان شود و اين ولتاژ بالاتر گاهی میتواند بالاتر از ولتاژ نرمال باشد. اين گاز اغلب به ويژه در باتری های اسيد سرب سیلد شده دوباره به وجود می آید ، اما بعضی وقتها می تواند فرار کند ، به خصوص در باتری هاي اسيد سرب سيلد .

باطری را در يک مکان با تهويه مناسب شارژ کنيد.

براي منفجر شدن هيدروژن بايد بيش از 4% از حجم هوايی که با آن مخلوط شده باشد. به عنوان نمونه ، اگر بيش از 30 آمپر شارژ میکرديد و يک باتری با حجم هوا 20 اينچ مکعب ( مکعب 50 سانتي متر ) داشتيد میتوانيد در 8 دقيقه مخلوط انفجاری بدست آوريد. برای پر کردن يک اتاق 3* 3* 3* 2.5 متر با 4% هيدروژن در 30 آمپر نرخ شارژ 24 ساعت طول میکشد.
اضافه بار این شارژ معمولا کمتر از 1 آمپر است ، بنابراين میبينيد که تهويه هوای زيادی برای شما در موقع شارژ کردن باتری ماشین وجود ندارد .
يک انفجار هيدروژن خارجی به طور معمول به باتری شما آسيب نمیرساند ، بلکه انفجار گازهای داخل باتری است که مخرب است. هوایی که در فضای باتری قرار دارد به طور معمول مخلوط استو کيو متری هيدروژن خالص و اکسيژن قرار دارد ، که این عناصر هميشه قابلیت انفجار را دارند .

هميشه يک باتری آبی یا اسیدی را با آب باطری تنظیم شده شارژ کنيد.

باتري های جدید و مدرن دارای فیلتر ضد انفجار هستند . این فیلترها همچنين سعی می کنند مقدار هيدروژن موجود در آن را به حداقل برسانند. مجدداً ، باتری های اسيد سرب اتمی هميشه دارای ويژگی های بازيافت بخار یا گاز هستند.

هميشه آب باطری را قبل از شارژ میزان کنید 

شارژ کردن باتری ماشین

( قبل از اقدام به شارژ کردن باتری ماشین آب باتری تنظیم شود ) ، خطرناک ترين نوع باطری اسيد سرب می تواند يک باتری اسیدی یا آبی باشد که بيشتر آب آن از کم شده باشد ، و اين باعث میشود که حداکثر ميزان گاز ذخيره شده در باتری باشد. هنگامی که باتری ماشین با آب پر می شود ، حجم زيادی در فضای داخلی باطری خودرو برای ذخيره هيدروژن وجود ندارد. و البته باتری شارژ بهتری خواهد داشت .

اکثر انفجار های باطری سرب اسيد گزارش شده به علت شارژ يک باطری خودرو سيلد در خارج از خودرو با يک شارژر باطری کنترل نشده یا غیر هوشمند ايجاد شده است . در این نوع شارژ می توان ساعت ها بدون قطع اتوماتیک و اندازه گیری موارد ایمنی در ولتاژ باتری می تواند آب باتری را بیشتر تبخیر کند و باعث ایجاد گازهای خطرناک و انفجاری شود . شارژرهای جدید و هوشمند به این منظور طراحی شده اند که بتوانند جریان را در باتری زیر نظر گرفته و کنترل نمایند .

يک پارچه مرطوب را قبل از شارژ روی درپوش ها قرار دهيد

براي آن دسته از باطری هایی که محافظ Faraday یا ضد انفجاری ندارند ، رعایت این نکته مانع از ورود هر شعله در قسمت داخلی باتری می شود.

اقدامات محافظه کارانه در مورد آتش

استعمال دخانيات ، آشپزی ، جوشکاری و … به دليل افزایش احتمال اشتعال در گاز هیدروژن بالقوه است . همچنین از شارژر باطری به دور از موادی مانند بنزين و … که مواد قابل اشتعال هستند پرهیز کنید که در هنگام شارژ باتری ماشین دچار حادثه نشوید .

آنها نگران هرگونه جرقه اشتعال مايعات يا بخارها هستند. در هنگام وصل يا قطع شدن باتري ، جرقه مي تواند رخ دهد.

منفی را به دور از باتری وصل کنيد

 

به عنوان مثال ، بسياری از دستورالعملها میگويند که ترمينال منفی دوم را به هم وصل کنيد ، و روی بلوک موتور یا بدنه خودرو و نه به باتری وصل کنید. دليل اين امر جلوگیری از اتصال دوم است که يک جرقه ايجاد میکند ، که می تواند هيدروژن را که در باتری يا در نزديکی آن ذخيره می شود ناديده بگيرد. اتصال ترمينال منفی در قسمت ديگر باعث مي شود جرقه از باتری دور بشود.

هميشه بعد از وصل کردن اتصالات ، برق شارژر باتری را متصل کنيد.

برای شارژ کردن باتری ماشین برای اینکه از جرقه و اتصالات کوتاه یا اشتباه و به دنبال آن خطر انفجار جلوگیری کنید . اول اتصالات شارژر را به باتری وصل کنید ، سپس برق دستگاه را متصل کنید . البته این کار بیشتر برای شارژرهای غیر هوشمند بیشتر توصیه می شوند .

هنگام باز کردن باتری ماشین از روی خودرو حتما از از خاموش بودن مصرف کننده ها مطمئن شوید .

برای جلوگیری از جرقه و انفجار اگر چراغهای جلو روشن باشد ، هنگام قطع شدن ترمينال جريان بزرگتری قطع می شود و برق در مدار باعث ایجاد جرقه خواهد شد.

جهت خرید باطری خودرو به صفحه باتری ماشین در باتری آنتایم مراجعه کنید.

ابزارهایتان را روی باطری قرار ندهید

وقتیکه قصد شارژ کردن باتری ماشین را دارید و می خواهید از روی خودرو باتری را باز کنید ، يک ابزار فلزی که در دو پايانه باتری قرار دارد مي تواند باعث ايجاد جرقه بزرگی شود و به ابزار و همچنين پايانه هاي باتری در چند ميلی ثانيه آسيب برساند.

هميشه ابتدا ترمينال منفی را جدا کنيد

اين يک قانون خوب برای جلوگیری از اتصال کوتاه است . اگر ابتدا قطب مثبت سرباتری را جدا کنید و به طور تصادفی آچار به  قاب فلزی یا بسط نگهدارنده خودرو را لمس کنيد ، میتوانيد با استفاده از باتری آن را اتصال کوتاه کنيد. اما اگر ابتدا ترمينال منفی را قطع کنيد ، ديگر هيچ انرژی الکتریکی به اشیا دیگر منتقل نمیشود. اگر بر روی آچاری اثر سوختگی دیده اید این نشان یک اتصال کوتاه است .

ضمن تمیز کردن قطبها و سرباتری ها در هنگام خارج کردن سر باتری ها و همچنین متصل کردن آنها با حالت نیم چرخش اینکار را انجام دهید . زیرا اینکار می تواند قطبهای اکسیده شده سربی باطری با سایش و تمیز کردن اکسیده باطری موجب رسانایی بهتر در باتری شده و تا حدی از گرم شدن آن جلوگیری خواهد کرد .

طول عمر باطری و شارژر

هميشه قطب های باتری را به درستی تشخیص دهید و متصل کنید.

یکی دیگر از نکات مهم هنگام شارژ کردن باطری ماشین باد به آن توجه کنید این است که پتانسيل الکتریکی مخرب از يک باطری را که قادر است به جذب 300 آمپر و يک شارژر که قادر به جمع کردن 50 آمپر به روش اشتباه است را تصور کنيد. بسياری از شارژر های پیشرفته ، می توانند اشتباه کردن شما در اتصال قطبها تشخیص دهند و با قطع بودن جریان از یک فاجعه جلوگیری کنند . این می تواند با چراغ هشدار یا خطا هم به شما نمایش داده شود . اما بعضی از این شارژر ها اینچنین نیستن و برای شما دردسر ساز باشند . بنابراین بدون توجه به هوشمند بودن و نبودن آن با دقت بالا در این مورد کار را به اتمام برسانید . ضررهای جانی توسط برق جبران ناپذیز است .

سوال :

برق خودروی من 24 ولتی است . اين سری دو باطری 12 ولت دارد ، اما هنگامی که ولتاژها اندازه گیری میشود ، يکی 11.2V و ديگري را  -6V داشت ! دلیل این مشکل چیست ؟

پاسخ : قبل از ذخيره سازی برق ، دو باتری متعادل نبودند. یا يکی از آنها نسبت به ديگری ظرفيتی بيشتر داشته است ، میتواند بيشتر بخاطر اينکه شارژ شود باشد ، يا اينکه ديگر باطری ظرفيت باتری همراه آن را از دست داده است . اين معمولا به اين دليل اتفاق می افتد که ميزان خود تخليه يکی کمتر از ديگری است. يا بدتر اينکه ، شما برای اجرای راديو یا ضبط يا ديگر لوازم مصرفی 12V از يکی از باطری های 12 ولت استفاده میکند.

بعد ، در هنگام ذخيره سازی برق ، خودرو به آرامی باتری ها را خالی میکند ، شايد از طريق ساعت ماشین یا برق دزدی ، يا شايد از طريق سولفاته و … وقتی ضعيف تر را از دست میرود ، قوی تر شروع به شارژ معکوس می کند ، زيرا در يک باطری ولتاژ کافی برای جابجايی شيمیایی برای شارژ ، ديگر وجود ندارد ، اما به اندازه کافی الکترونها مانند صفحات خازنی روی صفحات ذخيره میشوند. بنابراين شما يک ولتاژ منفی را روی باطری ضعيف تر را اندازه گيری میکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *