نحوه تعویض باتری ماشین

چطور باتری ماشین خود را تعویض کنیم؟ در این مقاله به طور کامل نحوه تعویض باتری ماشین به همراه مهمترین نکات آن به صورت مرحله به مرحله بیان شده است. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید، تعویض باتری خودرو در محل را به امداد باطری شبانه روزی باتری آنتایم بسپارید . اما اگر لوازم و دانش کافی را دارید برای تعویض باتری ماشین مراحل زیر را طی نمایید.

1- از خراب بودن باطری خودرو خود مطمئن شویدآموزش و نحوه تعویض باتری ماشین

در این مطلب قصد داریم نحوه تعویض باتری ماشین را به شما آموزش دهیم .

یکی از نکات مهم برای تعویض باتری ماشین تشخیص درست است . قبل استعلام قیمت باطری خودرو  و متحمل شدن هزینه های سنگین پی در پی مطمئن شوید که باتری ماشین نیاز به تعویض دارد.

2- تست دینام و آلترناتور ماشین ( شارژر باتری )آموزش و نحوه تعویض باتری ماشین

اولین تست ها ، تست دینام و آلترناتور است که قبل از تعویض باتری ماشین باید انجام شود . وظیفه دینام شارژ باتری خودرو و تامین برق خودرو هنگام روشن بودن ماشین است . اگر دینام به درستی کار نکند . باتری شارژ نشده و به زودی تخلیه می شود .

زیرا خودرو برای تامین برق مصرف کننده ها از باتری انرژی مورد نیازش را تامین می کند . برخی از خودروها مجهز به نشانگر ولتاژ دینام و باتری در خودرو هستند . در صورت وجود نداشتن این مورد در داخل کابین با یک مولتی متر می توانید ولتاژ را اندازه گیری نمایید . ولتاژ نرمال دینام خودرو در موقع روشن بودن خودرو 13.5 الی 14.5 ولت است . و در موقع خاموش بودن خودرو ولتاژ باید بین 12.5 الی 12.8 باشد . بعضی اوقات پیش می آید که ولتاژ باتری روی 12.7 یا 12.8 است . ولی موقع استارت ، باتری افت شدید ولتاژ دارد و خالی می کند . در این صورت باتری خراب است .

با مطالعه مقاله علائم علائم خرابی باتری ماشین از خرابی باتری ماشین مطمئن شوید.

3- باتری مناسب خودرو خود را تهیه نمایید

باتری دلکور

برای خرید باتری مناسب خودرو خود میتوانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید و از برندهای با کیفیت باتری مناسب خودرو خود را انتخاب نمایید . برای راهنمایی و مشورت می توانید با کارشناسان باتری آنتایم تماس بگیرید . ما با کمال میل پاسخگوی شما هستیم . اما می توان از بهترین برندهای باتری خودرو به باتری برنا، صبا، سپاهان، وایا و … اشاره نمود. برای اطلاعات بیشتر درباره کیفیت و قیمت باتری وایا و سایر برندها با ما در ارتباط باشید.

4- ایمنی را رعایت کنیدآموزش تعویض باتری خودرو

ایمنی شرط عقل است . خودرو را در جای امن و مسطح و از لحاظ شلوغی ، ترافیک و همچنین دور از حضور کودکان پارک کنید .

به دلیل وجود اسید سولفوریک در داخل باتری ماشین از عینک و دستکش کار استفاده نمایید . از خاموش بودن سوئیچ خودرو نیز اطمینان حاصل نمایید . اسید سولفوریک اسید بسیار قوی و بسیار خورنده است .

برای اطمینان از بهم نخوردن تنظیمات کامپیوتر خودرو به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید و اطلاعات مورد نیاز را مطالعه کنید .

5- باتری ماشین کجاستباتری ماشین

باتری ماشین معمولا در زیر کاپوت خودرو و قسمت چپ و یا راست خودرو ، یا سمت چراغهای جلو و یا سمت اتاق ماشین است .

در برخی از ماشین های باتری در جای دیگر قرار دارد. برای مثال باتری بی ام و در داخل اتاق ماشین زیر صندلی ها و یا صندوق عقب است . بعضی از خودروها هم دارای دو باتری مجزا هستند.

6- باتری را خارج کنیدتعویض باتری خودرو

 

قبل از جدا کردن باتری و خارج کردن باتری از محل قرار گیری . باید قطبهای مثبت و منفی باتری را شناسایی کنید . قطب مثبت باتری با علامت مثبت (+) روی باتری و سر باتری ها و همچنین درپوش قرمز مشخص شده است . و قطب منفی دارای علامت (-) روی باتری و سر باتری ها و سیم با رنگ مشکی علامت گذاری شده است . امتداد سیم منفی به بدنه یا موتور خودرو میرسد .و سیم مثبت هم ضخیم تر از سیم منفی است . اگر نتوانستید این دو را از همدیگر تشخیص دهید با برچسب آنها را علامت گذاری کنید .

ابتدا سر باطری منفی را جدا کرده و سپس مثبت را . پس از آن بست نگه دارنده باتری که یا به صورت میله ای که از روی باتری بسته می شود یا اینکه از کنار باتری ، باتری را نگه می دارد را باز کنید .

وزن باتری ها بسته به سایز آنها 12.5 تا 30 کیلوگرم است . شاید نیاز به کمک داشنه باشید .

توجه : دقت کنید ،  جا به جا متصل کردن قطبهای مثبت و منفی باتری عواقب و خطرات جانی و مالی در پی دارد.

7- نصب باتری جدیدامداد باطری

قبل از نصب باتری جدید حتما از سالم بودن آن مطمئن باشید. باتری آنتایم انواع باتری خودرو اعم از باتری تیبا، کوییک و امثالهم را با تضمین اصالت کالا و گارانتی 12 ماهه ارائه می کند. جهت اطلاع از قیمت باتری تیبا ۲ و سایر خودروها به باتری آنتایم مراجعه نمایید.

مکان قرار گیری باتری و سر باتری ها را از لحاظ تمیزی بررسی کنید . مکان قرار گیری باتری باید صاف و یا تراز باشد . در این مرحله ابتدا بست نگهدارنده باتری رو ببندید طوری که باتری لق نزد و بیش از حد فشار به باتری نیاورد . سپس قطب مثبت باتری را نصب کنید و به ترتیب منفی را . پس از محکم شدن سر باتری ها و نگهدارنده باتری . وقت استارت زدن است . پس از استارت و روشن شدن خودرو بار دیگر شارژ دینام خودرو را تست نمایید . حداقل یک بار خودرو را خاموش کرده و دوباره ماشین را روشن نمایید .

در این مقاله سعی کردیم نحوه تعویض باتری ماشین و مهمترین نکات مربوط به آن را بیان کنیم. در صورت هر گونه سوال و راهنمایی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امداد باتری

خدمات ارسال و نصب باتری به صورت شبانه روزی رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *