ضدیخ چیست

ضد یخ چیست؟

ضدیخ چیست؟ چند لیتر ضد یخ برای خودرو لازمه؟ تمام آنچه که درباره ضد یخ باید بدانید .

 

اگر صاحب خودرو هستید ، احتمالاً خوب می‌دانید که با به پایان رسیدن فصل تابستان و سرد شدن هوا، حتماً باید میزان ضدیخ داخل رادیاتور را بررسی کنید. این روزها هم که فصل زمستان تازه شروع شده، چگونه می‌توانید خودروی خود را برای فصل زمستان آماده کنید، به ‌صورت خلاصه مواردی مانند تایرها، روغن‌موتور، چراغ‌ها، برف‌ پاک‌کن و حتی باتری خودرو باید علاوه بر ضد یخ برای آماده کردن خودرو برای فصل زمستان بررسی شوند. برخی بر این باورند که زمانی هوا سرد می شود باید از ضدیخ استفاده کرد . ولی این باور غلط است .

ضدیخ‌ها علاوه‌ بر پیش‌گیری از یخ زدن موتور خودرو به هنگام فصل زمستان، از جوش آمدن آب رادیاتور در فصل تابستان هم پیش‌گیری می‌کنند. سیستم خنک ‌کننده پیشرانه نقشی بسیار مهمی در خودروی شما ایفا می کند. کارکرد صحیح آن منوط به  مراقبت‌های دائمی  شما دارد و نتیجه آن را در پیشرانه‌ای سالم و بدون ایراد خواهید یافت. در این سیستم، مایعی به نام ضد یخ وجود دارد که از داغ شدن پیشرانه جلوگیری کرده و همچنین زمانی که در فصل زمستان خودرو را در بیرون پارک می‌کنید، از یخ زدن داخل موتور خودرو جلوگیری می‌نماید . می توان گفت که مایع حیات خودروی شما ضدیخ / ضدجوش است .

مایع خنک‌کننده چیست؟

خیلی ساده میتوان گفت که ، خنک‌کننده مایعی است که در داخل مداری  که طراح موتور خودرو تعیین کرده است جریان دارد و به کاهش دمای آن کمک می‌کند. اکثریت خودروهای مدرن و امروزی از سیستم خنک‌کننده مایع برای کاهش دما حین کار کردن استفاده می‌نمایند. زمانی که در یک فروشگاه یا به ‌صورت آنلاین می‌خواهید ضد یخ یا مایع خنک‌کننده خریداری کنید، باید تفاوت بین این دو را به‌خوبی بدانید. اگر روی محصولی که خریداری کرده‌اید خنک‌کننده یا  (Coolant) نوشته شده، باید بدانید که این محصول ترکیبی از ضدیخ و آب بوده و بدون اضافه کردن آب باید آن را به رادیاتور خودروی خود اضافه نمایید. اگر روی محصول خریداری شده ضدیخ یا آنتی فریز (Antifreeze) نوشته شده باشد، حتماً قبل از استفاده داخل رادیاتور باید آن را با مقدار توصیه شده آب مخلوط کنید.

ضدیخ چیست؟

ضدیخ مایع مبتنی بر اتیلن گلیکول است که با آب ترکیب شده و داخل سیستم خنک‌ کننده موتور ریخته می‌شود. همان طور که از نام آن پیداست، ضد یخ موجب می‌شود تا مایع خنک‌کننده پیشرانه در دماهای زیر صفر درجه یخ نزند. مایع ضد یخ همچنین از خوردگی و فرسودگی قطعات پیش‌گیری کرده و تبادل دمایی میان پیشرانه و مایع خنک‌کننده را بهتر می‌کند.

انواع ضدیخ

در بسیاری از خودروهای مدرن، به منظور حفظ دمای ایده‌آل پیشرانه و جلوگیری از آسیب دیدن آن، از انواع جدید ضد یخ استفاده می‌شود. امروزه، شرکت‌های خودروسازی در سراسر دنیا به‌طورکلی از سه نوع ضد یخ در خودروهای خود استفاده می‌کنند:

IAT – Inorganic Additive Technology

 

امداد باتری

 

چندین دهه است که ضدیخ‌های سبز رنگ معروف است  در همه جای دنیا از یخ زدن پیشرانه‌های خودروها جلوگیری می‌کنند، ولی این روزها در خودروهای مدرن کم‌تر شاهد استفاده از آن‌ها هستیم. یکی از دلایل اصلی کاهش استفاده از این نوع ضد یخ طول عمر کم آن است که سریع‌تر و معمولاً هر دو سال یک بار نیاز به تعویض دارند.

OAT – Organic Acid Technology

 

ضدیخ چیست؟

 

این نوع ضدیخ‌ها که معمولاً توسط شرکت جنرال موتورز استفاده می‌شود با دیگر انواع ضد یخ تفاوت‌های زیادی دارد. ضد یخ OAT را در بازار معمولاً در رنگ‌های مختلفی مانند نارنجی، زرد، قرمز یا بنفش می‌توان یافت و هر 5 سال یک بار نیاز به تعویض دارند.

HOAT – Hybrid Organic Acid Technology

 

ضدیخ چیست؟

این نوع ضد یخ که مزایای هر دو ضد یخ IAT و OAT را به‌صورت هم‌زمان ارائه می‌کند، زرد یا نارنجی بوده و بیشتر در خودروهای فیات و کرایسلر استفاده شده است. این نوع ضد یخ را معمولاً هر 5 سال یک بار باید تعویض کرد، هرچند برخی خودروسازها می‌گویند هر 10 سال یک بار هم می‌توان آن‌ها را با ضد یخ جدید جایگزین کرد.

مایع خنک‌ کننده چگونه کار می‌کند؟

سیستم خنک‌کننده خودرو یک حلقه بسته است که مایع خنک‌کننده در آن داخل مجاری کوچکی داخل بلوک سیلندر موتور و سرسیلندر جریان پیدا کرده و گرما را از فلز به خود جذب می‌کند و نهایتاً دوباره به رادیاتور خودرو باز می‌گردد. هوایی که از داخل رادیاتور عبور می‌کند وظیفه خنک کردن مایع داغ بازگشتی از پیشرانه را بر عهده دارد و دوباره، بعد از خنک شدن این مایع وارد پیشرانه می‌شود. قطعه‌ای به نام ترموستات این جریان مایع خنک‌کننده  را کنترل می‌کند. در پیشرانه‌های مدرن، به‌منظور افزایش بهره‌وری میزان خنک‌کننده را بسته به شرایط مختلف تغییر می‌دهند.

آیا مایع خنک‌ کننده خودرو فقط آب است؟

بخش اعظمی از آن را آب تشکیل می‌دهد. البته هر خودروساز در این زمینه دستورالعمل‌های خاص خود را دارد که برای انتخاب مایع خنک‌کننده حتماً به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید. پیشنهاد می‌شود اگر می خواهید از آب منزل جهت پر کردن  و کمبود مایع رادیاتور اسفاده کنید  آب جوشانده شده را داخل رادیاتور بریزید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

 

چند وقت یک بار باید ضدیخ ماشین را تعویض کنیم؟

برای دریافت پاسخ این  سوال‌ها ، همیشه پیشنهاد می‌کنیم به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید، ولی به ‌طورکلی پیشنهاد می‌گردد که هر دو سال یا هر 32 هزار کیلومتر یک بار، کل مایع خنک‌کننده تخلیه و جایگزین شود. امروزه  با توجه به پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی ساخت ضد یخ به‌ دست‌آمده، این روزها حتی این عدد تا 5 سال هم افزایش پیدا کرده است. البته این روزها قرص‌هایی هم در بازار وجود دارند که برای تمیز کردن مدار خنک‌کننده  موتور خودرو طراحی و ساخته می‌شوند.

چقدر آب باید به ضدیخ اضافه کنیم؟

بیشتر ضدیخ‌ها دستورالعمل استفاده روی بسته‌بندی خود دارند که همیشه می‌توانید از آن استفاده کنید.

غلظت ضد یخ داخل مایع خنک‌ کننده را چگونه اندازه گیری کنیم؟

به وسیله تستر ضدیخ می‌توان این کار را انجام داد. این تسترها را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید. البته یک راه بسیار راحت و کم هزینه هم وجود دارد که می‌توانید مقداری از مایع خنک‌کننده خودروی خود را داخل یک لیوان فلزی ریخته و به مدت 24 ساعت داخل فریزر قرار دهید، اگر مایع یخ زده بود زمان تعویض مایع خنک‌کننده فرا رسیده است. البته باید اشاره کنیم که این روش هیچ‌وقت نمی‌تواند مانند تستر دقیق باشد و فقط درصورتی‌که هیچ راه‌کار دیگری ندارید پیشنهاد می‌شود.

چه ضدیخی خوب است ؟

ضد یخ قرمز، ضدیخ آبی، ضدیخ صورتی، ضدیخ سبز؟ کدام یک را باید استفاده کنید؟ پاسخ این است که باید به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کرده و آن چه شرکت سازنده خودرو پیشنهاد کرده را خریداری و استفاده نمایید. البته همان طور که گفته شد، ضد یخ IAT یا همان ضد یخ‌های سبز رنگ معروف در ایران روی اکثریت خودروها استفاده می‌شوند. در ضمن ضد یخی خوب است که تا دمای 18- درجه یخ نزند.

 

یک هشدار!

اتیلن گلیکول ماده اصلی استفاده شده در ساخت ضدیخ و مایع خنک‌ کننده، فوق‌العاده سمی است. مسمومیت با ضد یخ می‌تواند آسیب جدی به قلب، کلیه‌ها و مغز شما وارد کرده و حتی شما را بکشد. بنابراین هنگام کار کردن با ضد یخ باید حواستان را به خوبی جمع کنید، مخصوصاً اگر حیوانات یا کودکان در کنارتان حضور دارند خیلی مراقب باشید.

حیوانات به دلیل بوی ضدیخ و کودکان نیز معمولاً به علت رنگ جذابی که این ماده دارد به سمت ضد یخ جذب می‌شوند. با توجه به طعمی که ضدیخ دارد. معمولاً انسان یا حیوان تمایلی به  خوردن آن ندارد. ولی در کل بهتر است ضد یخ را در محلی امن نگهداری کنید. اگر مقداری ضدیخ روی زمین ریخته شده حتماً باید آن را تمیز کرده و با آب محل آن را بشویید. هنگام کار با ضد یخ حتماً از دستکش استفاده کنید، زیرا اتیلن گلیکول می‌تواند در اثر جذب از طریق پوست به اعضای داخلی بدن آسیب برساند. استنشاق گاز ضد یخ نیز می‌تواند خطرناک باشد. در ضدیخ‌های جدید و مدرن معمولاً از پروپیلن گلیکول استفاده می‌شود. این ماده به اندازه اتیلن گلیکول سمی نیست. به هنگام خرید ضد یخ، تا حد امکان سعی کنید از این نوع خریداری کنید. معمولاً ماده سازنده ضد یخ روی لیبل آن نوشته می‌شود.

 

برای دیدن قیمت روز باطری ماشین می توانید به منوی قیمت باطری ماشین مراجعه نمائید .

باتری آنتایم، امداد باتری شبانه روزی

 

امداد باتری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *