روشهای کاهش مصرف سوخت

روش های کاهش مصرف سوخت

روشهای کاهش مصرف سوخت

در این مطلب قصد داریم برخی از روشهای کاهش مصرف سوخت به روش ساده را بیان کنیم .

کاهش 13 الی 15 درصدی مصرف سوخت

با آغاز سهمیه‌بندی بنزین و اختصاص یافتن تنها 60 لیتر بنزین 1500 تومانی در ماه به رانندگان ، مصرف سوخت باید بیش از پیش توسط رانندگان مورد توجه قرار گیرد.

در هر خودرویی چه خودروی لوکس چه خودروی کلاسیک و قدیمی، راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت وجود دارد. تحقیقات سازمان مصرف کنندگان، سی اف ای آمریکا نشان داده  که با رعایت چند نکته می توان مصرف سوخت را تا 13در صد بهینه کرد .

خودرو را روشن نگه ندارید

اگر مدت چند دقیقه ای مانند اینکه پشت چراغ قرمز منتظر هستید . یا اینکه برای خرید جایی رفته اید که توقف چند دقیقه ای دارید دلیلی برای مصرف بنزینی که هیچ نقشی در جابه جایی شما ندارد دیده نمی شود. البته این نکته را می توان یاد آور شد که بعضی از خودروهای جدید دارای سیستم استاپ استارت هستند که با توقف خودرو موتور خاموش شده و به محض فرمان گرفتن از پدال ماشین توسط راننده موتور خودرو شروع به کار می کند .

در باک خودرو را چک کنید

 

امداد باتری

 

در باک حدود 17% خودروهایی که در خیابان ها تردد می‌کنند شکسته و معیوب اند و در برخی ازآن خودروها درباک مشاهده نمی شود.  که هم میزان کارکرد کمتر و هم باعث بخارشدن بنزین و به تبع آن، آلودگی زیست‌محیطی، می‌شود. چک کردن درپوش باک، هم آسان است و هم ارزان. خرابی در باک در بعضی خودروها معمولاً با روشن‌ شدن چراغ چک خودرو همراه است.

حذف وسایل اضافی در ماشین

هرچقدر وزن خودرو کمتر باشد، پیشرانه نیز قدرت کمتری برای تکان‌ دادن خودرو، صرف می‌کند. بنابراین وسایلی را که بودنش در خودرو ضرورت ندارد را از داخل ماشین بردارید . تحقیقات سی اف ای نشان می دهد که 1 تا 3 % مصرف سوخت را کاهش می دهد و یکی دیگر از روشهای کاهش مصرف سوخت به شمار می آید .

روغن موتور با کیفیت

با توجه به نوع روغنی که سازنده خودرو برای ماشین شما مناسب دانسته . می توانید در تابستان و در زمستان نوع روغن مصرفی را تغییر بدهید چرا که در فصل گرما روغن رقیق تر شده و در سرما روغن خنک تر و غلظت آن بالاتر می رود .

فشار باد تایرها

روشهای کاهش مصرف سوخت

 

تایر نامناسب نفس خودرو را می‌گیرد و یکی دیگر از روشهای کاهش مصرف سوخت بررسی لاستیک خودروست . وقتی می‌گوییم تایر مناسب، تصور نکنید که تنها باید مراقب اندازه، نوع آج و همچنین میزان ساییدگی سطح تایر باشید. توجه به همه این‌ موارد لازم است، اما فشار باد مناسب تایر، چرخ هایی روان را روانه ی جاده می کند .

محققان می گویند 25% خودروها، تایرهایی‌ با فشار استاندارد ندارند که این موضوع باعث افزایش مصرف سوخت و هم باعث فرسوده شدن زودرس تایرها می‌شود.!

معاینه فنی خودرو

اگر خودرو شما نیاز به تنظیم موتوردارد، و شما توجهی به این وضعیت ندارید . باید بدانید که مصرف سوخت خودروی شما 4% از خودروهایی که موتورشان کارکرد صحیحی دارد بیشتر است . تنظیم موتور شامل بازدید شمع های خودرو، فیلتر هوا، فیلتر بنزین، شستشوی انژکتورها و … می باشد.

با سرعت مناسب رانندگی کنید

 

روشهای کاهش مصرف سوخت              

رانندگی با سرعت مناسب به معنای این نیست که با حداقل سرعت رانندگی کنید و جان خود و بقیه را به خطر بیاندازید . بدین معنی است که رانندگی با سرعت بالا مقاومت جریان هوا واصطحکاک برای خودرو را بیشتر کرده و مصرف سوخت را بالا می برد . بطوریکه که به ازای هر 8 کیلومتر برساعت افزایش سرعت، 6 الی 7%  سوخت هم افزایش می یابد .

فرمان ماشین را تنظیم کنید

 

روش های کاهش مصرف سوخت

 

با عبور از چاله هایی که این روزها کم هم نیستند . به احتمال زیاد چند وقت یکبار بد نیست که سری به تعمیرگاه بزنید و از میزان بود و صحت عملکرد قطعات مربوطه اطمینان حاصل کنید . اگر فرمان خودرو در هنگام رانندگی، به طرفین متمایل می‌شود یا در هنگام صاف‌بودن چرخ‌ها، فرمان صاف نیست، مطمئن باشید که مشکلی جدی در سیستم فرمان خودرو وجود دارد. میزان پیمایش را تا 10% کمتر کند. تنظیم نبودن جلوبندی و زیر بندی می تواند مصرف سوخت را افزایش دهد .

پایتان را از روی ترمز بردارید

شاید از شنیدن این جمله تعجب کنید . که بعضی از رانندگان همزمان با اینکه پای راستشان روی پدال گاز قرار دارد پای چپ خودرا روی پدال ترمز رها کرده اند و گاهی اوقات یک فشاری هم به آن وارد می کنند . این عادت غلط می تواند تا 35% مصرف سوخت را افزایش داده و همچنین با افزایش دما در قسمت درگیر شده به آن آسیب جدی وارد نماید .

برای دیدن قیمت روز باطری ماشین می توانید به لینک » قیمت باطری ماشین مراجعه نمائید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *