فرق باتری پایه بلند و کوتاه چیست؟ تفاوت باتری l1 و l2چیست؟

تفاوت باتری پایه بلند و کوتاه

باتری های پایه کوتاه یا هم سطح یا بلند یا غیر هم سطح تفاوت در ارتفاع باتری و قطب ها دارند که در ادامه مفصل تر به آن می پردازیم. همچنین به سوالاتی مانند، چرا برای بعضی از خودرو ها از باطری پایه بلند استفاده می شود و بعضی دیگر پایه کوتاه، فرق این دو در چیست؟ باتری قطب مخالف یا راست یا معکوس یا چپ چیست؟ هم خواهیم پرداخت. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تفاوت باتری l1 و l2 چیست؟

اگر دقت کنید باتری ها در همه اقلام کالاها مانند گوشی های موبایل، ساعت ها و یا هر اشیائی که درش از باتری استفاده می شود دارای مشخصات منحصر به فرد خود می باشد . مثل آمپر ، ولت و… . حال تعیین کردن میزان جریان، نحوه استفاده، کاربرد و عملکرد بهتر باتری و طراحی مکان قرارگیری آن می تواند به این قطعه مهم در هر ابزار یا وسیله نقلیه ای اشکال مختلف و متفاوتی دهد .

در این مقاله این تفاوت در وسایل نقلیه ای مانند خودرو را با هم بررسی می کنیم.

لیست باتری های قرار داده شده که در وبسایت باتری آنتایم مشاهده می فرمایید برای هر محصول طبق مشخصاتی از قبیل پایه کوتاه و پایه بلند ، قطب مخالف یا راست نیز تعریف شده است.

انواع قالب قطب باتری

هر باتری با اندازه های گوناگون در قالب های مختلفی قرار گرفته و شناخته می شود . همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید، باتری های پایه کوتاه با آمپر های مختلف از 50 تا 62 آمپر در قالب L2  و به ترتیب بالاتر در L3 و L5 قرار میگیرند. باتری های پایه بلند نیز که در پایین تصویر مشاهده می کنید در قالب های D26 و D31 جای دارند.

 

قالب های باتری ماشین
قالب های باتری ماشین

قالب قطب باتری 50 آمپر چگونه است؟

باتری های 50 آمپر در دو قالب تولید می شوند، سایز کوچک ( L1 ) و بزرگ تر ( L2 ) که روی خودرو هایی که باتری های کوچک یا بزرگ را در محل جایگیری باتری ماشین جای می دهند نصب می گردد. به طور مثال باتری پژو 206 ، که هر دو را میتوان نصب نمود و یا تویوتا سی اچ آر یا پریوس که از نوع هیبریدی هستند باتری 50 آمپر سایز L1 برایشان استاندارد می باشد.

باتری پایه بلند چه فرقی با باتری پایه کوتاه دارد؟

 1. ارتفاع در باطری پایه بلند بیشتر از باتری پایه کوتاه است. ( حجم الکترولیت بیشتر و ارتفاع بیشتر صفحات باطری )
 2. در باتریهای پایه بلند قطب های باطری از سطح روی باتری بالاتر قرار گرفته اما در باطری های پایه کوتاه هم سطح با روی باتری می باشد.
 3. قیمت باتری های پایه بلند از پایه کوتاه مقدار کمی گرانتر است.
 4. باتری های پایه بلند به دلیل ارتفاع بیشتر بر روی هر خودرویی قابل نصب نیست . ( ممکن است به قسمتی از بدنه خودرو برخورد کند و آسیب برساند.)
 5. با مقایسه کردن باطری های پایه کوتاه و بلند ساخته شده از یک برند و با شرایط نگهداری یکسان مقدار کمی عمر باتری های پایه بلند بیشتر از پایه کوتاه است.

 

باتری پایه کوتاه
باتری پایه کوتاه

 

باتری پایه بلندباتری پایه بلند
باتری پایه بلند

باتری قطب مخالف یا راست ( R ) و باتری قطب موافق یا چپ یا معکوس ( L )

کارخانه های خودرو ساز در برخی از خودرو های تولید شده که به دلیل طراحی خاص سیستم موتور و اتاق خودرو یا سیم کشی خودرو به باطری هایی احتیاج دارند که جهت تسهیل بسته شدن و تناسب و تنظیم با سیم کشی ماشین چیدمان قطبهای مثبت و منفی آنها برعکس باتری های دیگر باشند مانند. بنابراین تفاوت این دو در چیدمان منفی و مثبتشان می باشد.

نحوه تشخیص قطب مثبت و منفی از روی باتری

 • ترمینال یا قطب مثبت، ضخیم تر از ترمینال منفی می باشد.
 • در قسمت کنار یا جلوی باتری قطب مثبت با علامت (+) و منفی با علامت ( – ) نمایش داده می شود.

چیدمان قطب چپ ، موافق ، L یا معکوس :

در این مدل ترمینال یا قطب مثبت باتری سمت راست و ترمینال منفی نیز سمت چپ باطری قرار گرفته است.

 

باتری قطب چپباتری قطب چپ
باتری قطب چپ

چیدمان قطب راست ، مخالف ، R :

در این مدل از باطری چیدمان قطب مثبت در سمت چپ قرار گرفته است و منفی در سمت راست .

 

باتری قطب مخالف یا راست
باتری قطب مخالف یا راست

نکته :

برای تشخیص هر دو (قطب چپ و یا راست) باتری را طوری قراردهید یا خودتان به نحوی روبروی باتری قرار بگیرید که هر دو قطب نزدیک به شما باشد و سپس چیدمان قطب ها را تشخیص دهید.

چرا در بعضی خودروها از باتری پایه کوتاه و بعضی دیگر از پایه بلند استفاده می شود؟

می توان گفت تفاوت چشمگیری در کارکرد این نوع باتری ها با یکدیگر وجود ندارد. اما به دلیل طراحی فضای جایگیری باطری و موتور توسط کارخانه استفاده از این دو قالب پایه بلند (غیرهم سطح) و پایه کوتاه (هم سطح) متفاوت است.

ابعاد باتری خودرو های سبک

در جدول زیر ابعاد باتری های خودرو های سواری و سبک از 50 کوچک تا 74 آمپر درج شده است.

آمپرقالبطول (سانت)عرض (سانت)ارتفاع (سانت)
50AHال 1 (L1)201819
50AHال 2 (L2)241819
55AHال 2 (L2)241819
60AHال 2 (L2)241819
60AHدی 23 (بلند)231820
66AHال 3 (L3)281819
70AHدی 26 (بلند)261821
74AHال 3 (L3)281819

 


پیشنهاد مطالعه بیشتر : راهنمای کامل انتخاب بهترین برند باتری برای ماشین


 

یک دیدگاه در فرق باتری پایه بلند و کوتاه چیست؟ تفاوت باتری l1 و l2چیست؟

 1. حقگو گفت:

  درود
  باتشکر از متن‌آموزشی‌مفیدتان، پیشنهاد می‌کنم:
  به‌جای پیچیده کردن ِموضوع، خیلی‌ساده بنویسید:
  اگر قطب‌های‌باتری به‌سمت ِ جلوی‌خودرو باشند، آنگاه اگر 《قطب‌مثبت》 ، “روبه‌سمت‌چپ‌ِخودرو” باشد آن‌باتری 《قطب‌چپ》 است و اگر “روبه‌سمت‌راست‌ِخودرو” باشد، آن‌باتری 《قطب‌راست》 نامیده می‌شود.

  • آنتایم گفت:

   سلام جناب حقگو عزیز
   خیلی ممنون از اینکه پیشنهاد خودتون رو مطرح کردید. متاسفانه باتری همه خودرو ها به سمت جلو خودرو نیستند و در جهت های مختلفی قرار گرفته اند. به طور کلی اگر باتری ماشین را بدون در نظر گرفتن جهتی که در خودرو قرار گرفته تصور کنید و چیدمان قطبهای مثبت و منفی رو به سمت خود یا نزدیک به خود در نظر بگیرید تشخیص آسانتر خواهد بود. میشه گفت : قطب راست یا مخالف (R) = مثبت چپ یا همان منفی راست و قطب چپ یا موافق یا معکوس (L) = مثبت راست یا همان منفی چپ نامیده می شود.
   موفق باشید.

 2. h گفت:

  باسلام.قطب چپ یعنی ترمینال مثبت سمت چپ است وقطب راست یعنی ترمینال مثبت سمت راست.(وقتی روبروی باتری ایستاده باشیم.یعنی باتری در مقابل مان قرار داشته باشد).مثلا خودروی سراتو مونتاژ من ، باتری قطب چپ است.وقتی روبروی باتری قراربگیرید قطب مثبت سمت چپ قرارمی گیرد.باتشکر واحترام

  • آنتایم گفت:

   درود بر شما کاربر گرامی
   تعیین قطب ها بر اساس قرار گرفتن باتری ماشین در جهتی است که قطب ها به سمت شما و نزدیک به شما باشد نه جهت قرار گرفتن آن بر روی خودرو. اگر به لینک » باتری کیا سراتو مونتاژ مراجعه کنید. با مشاهده تصویر باتری کیا سراتو سایپا متوجه می شوید که قطب ها به سمت داخل موتور قرار گرفته است و قطب مثبت به جهت چپ قرار گرفته است. اما با چرخش باتری و نزدیک شدن قطب ها به سمت شما ( قسمت جلوی خودرو ) مشاهده می کنید که قطب مثبت به سمت راست قرار می گیرد. بنابراین و به طور کلی باتری که قطب مثبت آن در سمت راست گیرد قطب موافق یا چپ محسوب می شود.
   موفق و پیروز باشید.

  • باتری آنتایم گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   احتراما بررسی شد و متون زیر عکس ها بدرستی قرار داده شده . قطب چپ، منفی در سمت چپ قرار میگیرد و مثبت در سمت راست . البته درصورتیکه باتری طوری قرار داده شود که قطب ها نزدیک به شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *