تسمه تایم خودرو چیست

تسمه تایم خودرو

کار و وظیفه تسمه تایم چیست ؟

تسمه تایم ماشین

می تواند صدای مرتب و منظم موتور خودرو شما جایش را با صدای ناخوشایندی که از موتور می آید عوض می کند و یا اینکه از کار افتادن پیشرانه نتیجه این مشکل باشد . در دنیای تعمیر و نگهداری خودرو ، تجسم این سناریو می تواند نقش کمربند زمان بندی را نشان دهد و چه چیزی بدون تعویض روتین می تواند اشتباه باشد.

به کمربند زمانبندی لاستیک مصنوعی فکر کنید ، که از سیم های فیبر تقویت شده است ، به عنوان درام اصلی تعمیر و نگهداری ماشین – به این معنی که همه چیز را در موتور همگام نگه می دارد مثل یک تیم فوتبال یا والیبال که به صورت زنجیره ای توپ را به جایی که باید برود می رسانند . هنگامی که موتور روشن است ، به لطف کمربند ، اتصال بین میل لنگ و میل بادامک در حرکت ثابت و زمان دار است.

اهمیت تسمه تایم

بنابراین ، چرا این قطعه در خودرو خیلی مهم است ؟ میل لنگ می چرخد و انرژی خطی از پیستون ها را که به سمت بالا و پایین حرکت می کنند ، به انرژی چرخشی تبدیل می کند که در نهایت چرخ ها را می چرخاند است. میل بادامک دریچه های موتور را باز و بسته می کند تا هوا و سوخت در داخل و خارج از موتور جریان داشته باشد. کمربند زمانبندی این دو را به طور هماهنگ پیوند می دهد. بدون آن ، پیستون ها و دریچه ها با هم برخورد می كنند.

بدیهی است ، این خبر بدی برای صاحب خودرو است ، زیرا این برخورد داخلی می تواند باعث تخریب ناعادلانه ای در موتور شود. بنابراین مهم است که طول عمر تسمه تایم ماشین خود را بدانید ، به طور سنتی آن را هر چهار سال یا 60000 کیلومتر یا در خودروهای جدیدتر هر 160000 کیلومتر تعویض کنید حتما کتابچه راهنمای نگهداری وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا ببینید که خودرو یا کارخانه سازنده کامیون شما چه پیشنهادی دارد .

وظیفه اصلی تسمه تایم خودرو

وظیفه تسمه تایم کنترل میل بادامک‌هایی است که باید در دقیق‌ترین زمان ممکن در دقیق‌ترین جای ممکن باشند و به موقع سوپاپهای خودرو را در حالت باز و بسته قرار دهند .

تسمه تایمینگ بخش جدایی‌ ناپذیر هر پیشرانه

 شاید در ظاهر عملکرد اصلی این قطعه کنترل دریچه گاز و سوخت باشد ولی عملاً وظیفه اصلی آن کنترل میل بادامک‌هایی است که باید در دقیق‌ترین زمان ممکن در دقیق‌ترین جای ممکن باشند.

گفته می‌شود ، این آلمان‌ها بودند که در اوایل دهه 60 میلادی کاربرد تسمه تایمینگ را مهندسی کردند. برند آلمانی Glas در سال 1962 تولید و استفاده از این قطعه را روی مدل 1004 آغاز کرد و از آن زمان به بعد تمام خودروهایی که با موتور احتراق داخلی تولید می‌شدند ، به‌نوعی مجبور به استفاده از تسمه زمان‌بندی شدند.

بنابراین همه ما اهمیت کمربند زمان بندی (تسمه تایم ) را می دانیم ، اما این بدان معنا نیست که شما باید روزهای خود را صرف نگرانی برای پاره تسمه تایم خودرو خود کنید تا شما را مجبور به پرداخت هزینه نگهداری کند . در عوض ، می توانید با تماشای سایش آن و به عنوان آگاهی داشتن ، ناظر بر عملکرد آن باشید . در ادامه بخوانید تا در مورد سایش تسمه تایم ، ابزارهای معمولی مورد نیاز در تعمیر و نحوه تعویض آن اطلاعات کسب کنید.

اگر اتفاق می افتد که روی موتور خود کار می کنید و می توانید تسمه تایم ماشین را ببینید ، به دنبال ترک ، خرد شدن یا خستگی بیش از حد باشید.

علاوه بر این ، بخاطر داشته باشید که کمربند زمان بندی شما از محیط طبیعی موتور فرسودگی می شود – دنیای پرخاصیت که می تواند تا بیش از 260 درجه سانتیگراد داشته باشد. در صورت وجود عوامل بیرونی اضافی در ساییدگی تسمه تایم ، ممکن است لازم باشد سرعت لازم برای نگهداری وسیله نقلیه کمربند خود را بررسی کنید.

نمونه هایی از دیگر عوامل مؤثر بر برنامه نگهداری اتومبیل شما عبارتند از:

نشت روغن از واشرها و یا کاسه نمدهای موتور خودرو که می تواند به تسمه تایم آسیب بزند
زندگی در آب و هوای خشک که به فروسوده شده تسمه تایم سرعت بیشتری می دهد
رانندگی خاص ، که باعث می شود تسمه به یک شکل تنظیم شده تبدیل شود
با توجه به این عوامل و نگهداری معمول ماشین ، احتمالاً باید در حین تملک وسیله نقلیه خود به فکر تعویض باشید. و هنگامی که زمان آن فرا رسید ، ابزارهای خاصی برای تعویض کمربند زمانبندی لازم است . اگر کارهای تعمیراتی ماشین را خودتان انجام می دهید ، به احتمال زیاد بیشتر ابزار مورد نیاز خواهید داشت

این ابزار شامل :

مجموعه آچار بکس
آچار ترک متر
آچار های تخت
پیچ گوشتی
ظرف تخلیه روغن درصورت لزوم
ضدیخ

جک

علاوه بر این ابزارها ، به برخی از مواد خاص برای تعویض کمربند زمان بندی ، مانند تسمه تایم جدید ، چراغ زمان بندی ، مجموعه واشر پوشش کمربند تایم ، فشار سنج کمربند ، و پیچ و مهره ها نیز نیاز دارید تا بتوانید وضعیت میل لنگ را در طول کار خود نگه دارید. . بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه خود ، ممکن است به کشنده بالانسر موتور یا گیره سه فک نیز نیاز داشته باشید .

تسمه تایم

 

مانند اکثر روشهای نگهداری خودرو ، یک معیار و اندازه برای همه مناسب نیست . مراحل ، ابزار و نوع تسمه تایم مورد نیاز برای تعویض تسمه بسته به نوع ساخت و مدل آن متفاوت است . بنابراین ، شاید با ارزش ترین ابزار از همه هنگام تعویض این قطعه ، یک دفترچه راهنمای فنی خودرو مختص به همان خودرو باشد .

اکنون که ابزارهای خود را صاف کرده و به صورت دستی کار کرده اید ، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه کمربند زمان بندی قدیمی خود را حذف کنید.

ویژگی‌های تسمه تایم

اگر این قطعه سر جای خود نباشد و یا به دلیل کهنه بودن دچار کشش بیش از حد شود، پیستون به سوپاپ‌ها برخورد می‌کند. کج شدن سوپاپ‌ها و احتمالاً آسیب جدی به سیلندر و سرسیلندر اولین عوارض بروز چنین حادثه‌ای است . شاید برخی فکر کنند که این یک تسمه است و تسمه ها باهم تفاوتی ندارند و خریداری کردن نوع با کیفیت آن ضرورتی ندارد . ممکن است تسمه نسبت به ظاهر خود قیمت بالایی داشته باشد و با اضافه شدن اجرت ، هزینه تعویض آن بالا برود ولی در نظر داشته باشید که پاره شدن تسمه تایم شما را در موقعیت تعویض کل پیشرانه خودرو قرار می‌دهد که از نظر هزینه‌ای به هیج وجه قابل قیاس با این لاستیک نیست.

توصیه تعمیرکاران خودرو

اغلب به رانندگان خودروهای معمولی توصیه می‌کنند که هر 60 هزار کیلومتر اقدام به تعویض تسمه تایم کنند. در حالی که زمان تعویض تسمه تایم رابطه نزدیکی با سبک رانندگی و نحوه تعویض دنده دارد . به صورتی که اغلب در خودروهای اتوماتیک حسب اعتبار و کیفیت برند این زمان طولانی‌تر است. بعضی از خودرو های کره‌ای‌ تا 96 هزار کیلومتر اجازه رانندگی دارند. برخی خودروهای آلمانی این زمان را تا 160 هزار کیلومتر افزایش داده‌اند. یک نمونه از مارک های خوب تسمه تایم و تسمه خودرویی دانگیل (DONGIL) ساخت کشور کره می باشد .

تسمه تایم ماشین

بررسی و علائم خرابی تسمه تایم ماشین

دنده‌های تسمه تایم ماشین را با دست و چشم بررسی کنید. در صورتی که دنده‌ها خرده شده باشند ، زمان تعویض آن به‌سرعت فرا رسیده است. افزایش نامتعارف دور موتور ، سر و صدای بی‌مورد در زمان استارت و خروج دود بیش از حد از اگزوز می‌تواند از علایم اولیه نقص در کارکرد تسمه تایم باشد .

امداد شبانه روزی باطری ، باتری آنتایم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *