بازیافت باتری

باتری

بازیافت باتری چیست؟

بازیافت = صرفه جویی

استفاده مجدد و پردازش مجدد باتری ها با هدف کاهش تعداد باتری های به عنوان ضایعات مواد است. باتری ها حاوی چندین ماده شیمیایی سمی و فلزات سنگین هستند و رها کردن در طبیعت  به دلیل آلودگی آب و خاک نگرانی های زیست محیطی را به خود جلب کرده است. به همین دلیل ، باتری ها برای رعایت مزایای محیطی و بهداشتی نیاز به بازیافت دارند.

بازیافت باتری های قدیمی ضایعات را کاهش داده و طبق تحقیقات تا 99 درصد باتری های اسید سرب قابل بازیافت هستند . همچنین نیاز به استفاده از مواد اولیه و قطعات جدید را تا حد زیادی کاهش می دهند. به جای نگه داشتن باتری قدیمی خود ، مطمئن شوید که هنگام خرید یا تعویض، با تحویل دادن آن به باتری فروشی ها، آن را بازیافت می کنید. همچنین فروشندگان خودرو با توجه به نوع شغل باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشند، بازیافت باتری مورد استفاده خود را در اولویت قرار دهند. هنگام استفاده و یا تعویض خرید باتری ماشین کهنه خود ، تمام موارد ایمنی را رعایت کنید.

چگونه باتری ها بازیافت می شوند؟

شاید ابتدا برای شما سؤال پیش آید که سرنوشت این باتری هایی که تعویض می کنید چه می شود؟ آنها به کجا برده می شوند؟ در مطلب زیر توضیح کوتاهی درباره نحوه بازیافت هرکدام از ماده های شیمیایی اصلی باتری در یک مرکز بازیافت ارائه شده است. در این بخش یاد می گیرید بعد از خلاص شدن از باتری فرسوده چه بر سر آنها می آید.

بازیافت =  محیط زیست پاک

ابتدا باتری ها از نقاط مختلف جمع آوری شده و به محل بازیافت منتقل می شوند.


مطالب پیشنهادی : قیمت روز باتری فرسوده


باتری های اسید سرب

بازیافت باتری

 

بعد از جمع آوری باتریها در آسیاب چکش شکسته و خرد می شوند ، دستگاهی که باتری را به قطعات کوچکتر تبدیل می کند. قطعات باتری شکسته شده سپس در یک مخزن قرار می گیرند ، جایی که سرب و مواد سنگین پایین می روند و پلاستیک ها به دلیل سبکتر بودن شناور می شوند. در این مرحله قطعات پلی پروپیلن از بین می روند و مایعات خارج می شوند و سرب و فلزات سنگین باقی می مانند. هر کدام از این موادها در یک مدار بازیافت متفاوت قرار می گیرند.

پلاستیک

قطعات پلی پروپیلن شسته می شوند ، سپس خشک می شوند و به یک دستگاه بازیافت پلاستیک فرستاده می شوند که در آن قطعات به هم تقریباً مایع ذوب می شوند. پلاستیک مذاب در اکسترودر قرار داده می شود که گلوله های پلاستیکی کوچکی با اندازه یکنواخت تولید می کند. گلوله ها دوباره در ساخت باتری قرار می گیرند و چرخه کار دوباره آغاز می شود.

شبکه های سرب ، اکسید سرب و سایر قطعات سرب درون کوره های ذوب تمیز و گرم می شوند. سپس سرب ذوب شده را درون قالب های شمش ریخته می شود. بعد از گذشت چند دقیقه ناخالصی ها سرب مذاب در قالب های شمش شناور ، بالا می آیند. این ناخالصی ها دور ریخته می شوند و شمش ها برای خنک شدن باقی می مانند. وقتی شمش ها خنک شدند ، آنها را از قالب جدا کرده و به تولید کنندگان باتری ارسال می کنند ، جایی که دوباره ذوب شده و در تولید باتری های جدید استفاده می شوند.

اسید سولفوریک

اسید باتری فرسوده را به دو روش زیر کنترل می شود :

1- اسید فرآوری می شود و به سولفات سدیم تبدیل می شود ، پودر سفید بی بو که در مواد شوینده ، شیشه و نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.

2- اسید با یک ماده صنعتی مانند جوش شیرین خانگی خنثی می شود. خنثی سازی اسید را به آب تبدیل می کند. سپس آب در تصفیه خانه فاضلاب تصفیه ، تمیز و آزمایش می شود تا مطمئن شود که مطابق با استانداردهای آب تمیز است.

فرآیندهای هیدرو متالورژی و پیوتر متالورژی :

این فرآیندهایی است که برای استخراج فلزات و مواد معدنی با ارزش از سنگ معدن آنها استفاده می شود. این فرآیند نهایی است که در بازیافت باتری برای استخراج سرب و سایر فلزات سنگین از باتری استفاده می شود. هیدرومتالورژی یک فرآیند استخراج است که با استفاده از شیمی آب در فرآیندی که با استفاده از پیرومتالورژی انجام می شود ، تحولات شیمیایی و فیزیکی را برای بازیافت سرب و سایر فلزات با ارزش تسهیل می کند. این فرایند شامل محاسبات ، حرارت دهی ، ذوب و پالایش برای بازیابی محصول نهایی سرب است.

باتریهای اسید سرب حلقه ای بسته بازیافت می شوند ، به این معنی که هر قسمت باتری های قدیمی در یک باطری جدید بازیافت می شوند. تخمین زده می شود که 98٪ از کل باتری های اسید سرب بازیافت می شوند.

باتری ها و فلزات سنگین از طریق یک فرایند دمای کنترل شده بازیابی می شوند.

باتری های قلیایی

بازیافت باتری

باتری های قلیایی مانند : (AAA ، AA ، C ، D ، 9V ) بازیافت می شوند.!

برای بازیافت باتری های قلیایی از یک اتاق دمای خاص استفاده می شود. اجزای باتری قلیایی به سه محصول نهایی تقسیم می شوند. این موارد یک کنسانتره روی ، منگنز ، فولاد و کاغذ ، پلاستیک و برنج است. همه این محصولات برای جبران هزینه های فرآیند بازیافت مجدداً در بازار استفاده مجدد در محصولات جدید قرار می گیرند.

باتری های لیتیوم یونی

بازیافت باتری

این باتری ها در یک فرایند مکانیکی “دمای خاص ، عاری از اکسیژن” ، که طی آن اجزای باتری به سه محصول نهایی از هم جدا می شوند ، بازیافت می شوند. این موارد شامل؛

الف) کنسانتره نمک کبالت و لیتیوم

ب) فولاد ضدزنگ

ج) مس ، آلومینیوم و پلاستیک

سپس همه این محصولات به بازار عرضه می شود تا در محصولات جدید دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

باتری های نیکل-کادمیوم (NiCd)

بازیافت باتری

قبل از فرآیند بازیافت ، پلاستیک ها از اجزای فلزی جدا می شوند. سپس فلزات از طریق فرآیند احیا فلزات با درجه حرارت بالا بازیافت می شوند . که طی آن تمام فلزات درجه حرارت بالا موجود در مواد اولیه باطری (مثل نیکل ، آهن ، منگنز و کروم) به حمام مذاب فلز داخل کوره گزارش می شوند. آمالگامات ، سپس در طول عملیات ریخته گری جامد شود. فلزات کم ذوب (یعنی روی و کادمیوم) در هنگام ذوب از هم جدا می شوند. سپس فلزات و پلاستیک ها برای استفاده مجدد در محصولات جدید بازگردانده می شوند.

باتری های نیکل فلزی هیدرید (NiMH)

 

بازیافت باتری

قبل از عمل بازیافت ، پلاستیک ها از قسمت سلول جدا می شوند. سلول ها برای از بین بردن رطوبت (هیدروکسید پتاسیم (KOH) الکترولیت و H2O) از سلول ها فرآیند خشک شدن را طی می کنند. فرآیند خشک کردن سلول ها را به صورت کنترل زمان و دما از طریق یک فرمول اختصاصی و اثبات شده گرم می کند.

پس از خشک شدن این سلول ها ، آنها به عنوان مواد اولیه ارزشمندی برای صنایع فولاد ضدزنگ و یا آلیاژ تبدیل می شوند. سپس فلزات و پلاستیک ها برای استفاده مجدد در محصولات جدید بازگردانده می شوند.

باتری های لیتیومی

بازیافت باتری

محتویات باتری ها بسته به اندازه باطری با استفاده از خرد کننده یا چکش پر سرعت آماده مرحله بعد می شود . این محتویات در مایع سوزاننده و اسیدی قرار نمی گیرند. این محتویات در محلول سوز آوری قرار می گیرند که الکترولیتها را خنثی می کند و فلزات آهنی و غیر آهنی بازیابی می شوند. فلز قراضه تمیز سپس به جبران کننده های فلز فروخته می شود تا هزینه بازیافت این باتری ها را جبران کند. سپس محلول فیلتر می شود.

کربن بازیافت می شود و به ورق های مرطوب کیک کربن فشار می آورد. مقداری از کربن با کبالت بازیافت می شود. لیتیوم موجود در محلول (لیتیوم هیدروکسید) به کربنات لیتیوم ، یک پودر سفید خوب تبدیل می شود. کربنات لیتیوم برای ساخت فلز شمش لیتیوم و فویل برای باتری ها استفاده می شود . همچنین فلز لیتیوم را برای فروش مجدد و ساخت فوم فراهم می کند.

باتری های عطاردی

بازیافت باتری

توجه به این نکته حائز اهمیت است:

طبق قانون مدیریت باطری در سال 1996 میلادی باتری های قابل شارژ جیوه، درصد باتریهای اکسید جیوه باید کاهش یابد . این قانون فروش انواع خاصی از جیوه را ممنوع یا در غیر این صورت شرط می کند.

باطری (به طور مثال ، منگنز قلیایی ، کربن روی ، دکوراسیون اکسید جیوه سلول و سایر باتری های اکسید جیوه) در ایالات متحده است.

 

باتری های کربن روی

بازیافت باتری
باتری های کربن روی (AAA ، AA ، C ، D ، 9V و غیره) و باطری های روی به همان روش باتری های قلیایی یا با استفاده از روش احیا فلزات با درجه حرارت بالا برای بازیافت استفاده می شوند.

این فلزات سپس در محصولات جدید مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.

باتری های روی-هوا

بازیافت باتری
باتری های هوا نیز (AAA ، AA ، C ، D ، 9V و…) با همان روش باطری های قلیایی یا با استفاده از روش احیا فلزات با درجه حرارت بالا برای بازیافت آماده می شوند.

این فلزات سپس در محصولات جدید مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.

 

باتری آنتایم ، امداد باطری خودرو

 

امداد باتری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *