باتری AGM و باتری ژله ای

باتری AGM , باتری ژله ای , باتری VRLA

در این مقاله به مقایسه و کاربرد باتری ای جی ام AGM و باتری ژله ای (GEL) و باتری VRLA می پردازیم و با معایب و مزایای این نوع از باطری ها آشنا می شویم .

باتری های AGM (جذب شیشه ای مات)

الکترولیت موجود در باتری های AGM کاملاً در جداکننده هایی که از الیاف شیشه ای مات تشکیل شده جذب می شود. عایق های شیشه ای در باتری های AGM در اطراف صفحه مثبت پیچیده شده اند که به جلوگیری از آسیب در برابر لرزش و افزایش این چرخه کمک می کند. این عایق ها به سختی بسته بندی می شوند و در پارتیشن های مورد نیاز از اجزای تولید برق آن محافظت می کنند. طراحی باتری AGM می تواند بیش از دو برابر طول عمر چرخه یک محصول سیلد معمولی را در کاربرد مناسب داشته باشد.

مزایای باطری های AGM

از مزیت های باطری های AGM شارژ شدن سریعتر تا پنج برابر نسبت به سایر باتری های سیلد اسید معمولی و همچنین توانایی دیپ سایکل در این باتری می توان نام برد . باتری ای جی ام  توانایی دشارژ تا ۸۰ درصد را ارائه می دهد؛ در حالی که باتری سیلد اسید توانایی دشارژ تا ۵۰ درصد را دارد بدون اینکه به چرخه باتری صدمه بخورد .

معایب باتری های AGM

باتری AGM و دیگر باطری های سیلد اسید از گرما عاجزند و دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد دمای نرمال برای این نوع باطری می باشد. به همین علت در بعضی خودروها باتری AGM را خارج از محفظه موتور نصب می کنند تا دمای موتور به آنها آسیب نرساند

از معایب دیگر برای این نوع باتری می توان به هزینه های تولید بالاتر نسبت به باتری سیلد اسید نام برد .

باتری های ژله ای (GEL) یا الکترولیت ژل شده

الکترولیت موجود در باتری ژله ای بطور دائمی به جای فرم مایع سنتی در حالت ژل بسیار چسبناک قفل می شود. از آنجا که هیچ الکترولیت از نوع مایع وجود ندارد ، اگر در سمت خود قرار گرفته باشد ، از باتری نشت نمی کند. الکترولیت های ضخیم ، ژل دار و بسته بندی های محکم نیز از اجزای تولید کننده باتری محافظت می کنند. طراحی باتری ژل از عمق عالی برخوردار است . این نوع باطری در خودرو کاربرد ندارد .

انعطاف پذیری را تخلیه می کند و می تواند بیش از دو یا سه برابر عمر چرخه یک محصول AGM را در برنامه های مناسب تحویل دهد.

باتری ژله ای

کاربرد باتری های AGM در مقابل باتری های ژله ای

باتری های AGM و ژله ای اغلب یکی و یکسان در نظر گرفته می شوند. این امر به این دلیل است که آنها یک هسته از ویژگی های مشابه دارند. هر دو قابل استفاده نیستند. هر دو دارای چرخه عمیق هستند و هر دو قابل نصب در هر نقطه هستند ، بنابراین انعطاف پذیر هستند. اما اختلافات بین آنها ، آنها را به وجود آورده است . باتری های AGM مجموعه ای از خصوصیات منحصر به فرد را ارائه می دهند که آنها را به صورت واضح و دور از دسترس تبدیل می کند.

شباهت های فن آوری بین باتری ژله ای و باتری AGRL VRLA

این باتری ها از شیرهای یک طرفه و تسکین فشار استفاده می کنند و هرگز نباید باز شوند.

برخلاف باتریهای غیر سیلد یا آبخور چرخه عمیق که نیاز به بررسی و تنظیم مکرر سطح الکترولیت ها دارند ، هیچگونه تعمیر و نگهداری الکترولیت وجود ندارد.

از یک واکنش نوترکیبی برای جلوگیری از فرار از هیدروژن و گازهای اکسیژن که به طور عادی در یک باتری اسید سرب سیلد گم می شوند (به ویژه در برنامه های چرخه عمیق) از بین می رود ، استفاده می کند.

طراحی این نوع از باطری nSpillproof نصب تقریباً در هر موقعیتی را امکان پذیر می کند (نصب وارونه توصیه نمی شود).

تحمل بالاتری در برابر صدمه در اثر تخلیه عمیق دارد. این باتری ها مقادیر الکترولیت را بهینه کرده اند که به آن “اسید گرسنه” نیز می گویند به طوری که آنها قبل از استفاده از برق در صفحات از قدرت موجود در اسید استفاده می کنند. این امر ماهیت تخریبی ترشحات فوق عمیق را به حداقل می رساند. تخلیه فوق العاده عمیق همان چیزی است که باعث ریختن صفحه می شود ، که می تواند یک باتری را از بین ببرد.

تفاوت عمده بین عملکرد باتری Gel و AGM

باتری GEL برای کاربردهای تخلیه بسیار عمیق مناسب تر است ، به این معنی که بدون تخریب عملکرد باطری می تواند در برابر تخلیه های عمیق تر مقاومت کند. با این حال ، به دلیل خصوصیات بدنی الکترولیت ژل ، توان باتری ژل سریعتر از باتری AGM کاهش می یابد زیرا دما پایین تر از (0 درجه سانتیگراد) کاهش می یابد. باتری های AGM برای کاربردهای با جریان بالا ، پرقدرت و در محیط های بسیار سرد برتری دارند. باتری های AGM برای ترکیبی از قدرت شروع و لوازم جانبی ، یک راه حل بهتر برای هدف دوگانه ارائه می دهند.

این واقعیت که AGM بیشتر از باتری های ژل ارائه می دهد چیز جدیدی نیست. AGM باتری های ژل را در حدود 1 تا 100 مدل می کند. دلیل اصلی این امر به دلیل اختلاف هزینه است. باطری AGM نسبت به باتریهای ژل ارزانتر است.

ویژگی های باتری های AGM

همچنین بسیاری از ویژگی های مفید را دارند که آنها را به انتخابی تبدیل می کند. باتری های AGM از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در ظرفیت مناسب در طیف وسیعی از دما کار می کنند. آنها برای تمام نیازهای آمپر عالی کار می کنند و میزان ترشحات بسیار آهسته دارند (به این معنی که می توانید یکی را وصل کنید و انرژی زیادی را هدر نمی دهید).

جدا کننده ضخیم AGM برای جلوگیری از ریختن ، اسید را جذب و نگه می دارد. و مونتاژ دقیق یک صفحه یکنواخت از صفحات ایجاد می کند که در هر سلول محکم فشرده شده و در مورد باتری سفت و سخت تحت فشار نگه داشته می شود. نتیجه؟ باتری که در برابر لرزش مقاومت می کند ، سریعتر شارژ می شود ، بیشتر در چرخه می ماند و در برنامه های درخواستی دوام بیشتری می آورد.

نباید خیلی شارژ شوند

همچنین باتری های AGM بسیار آسان شارژ می شوند و شارژ آنها را خیلی خوب نگه می دارند. باتریهای ژل چیزهای بسیار ظریفی هستند. یک اشتباه در شارژ کردن آنها باتری را به طور کامل خراب می کند ، حتی اگر جدید باشد. از آنجا که آنها ظریف هستند و هزینه بیشتری دارند ، باتری های ژل برای اولین برنامه ها اولین انتخاب نیستند.

باتری AGM

باتری های ژل را ژله ای می گویند زیرا از سیلیس (یا شن) استفاده می کنند تا اسید موجود در باتری را به یک مایع غلیظ تبدیل کند. این مایع مانند باتری های AGM ضد لکه و لکه دار می کند ، اما ژل شکننده است و در صورت استفاده در شرایط آمپر بالا به راحتی می توان آن را سوزاند. مواردی مانند شارژ سریع ، ترشحات زیاد یا سایر شرایط شدید احتمالاً باعث آسیب جدی به باتری ژل می شوند و باعث می شوند که حتی اگر به سختی از آن استفاده شود ، خراب شود.

باتری های AGM از مفهوم باتری های ژل استفاده می کنند و آن را یک قدم جلوتر می برند. این باعث می شود محصولی با همان مقاومت ها و همان مورد مهر و موم شده و ضد آب مانند ژل ایجاد شود ، اما اکنون انعطاف پذیری و کارایی بالایی را ارائه می دهد که فقط از باتری AGM حاصل می شود. این کار را با یک روش ساده برای تولید باتری ها ترکیب کنید و یک ابزار مقرون به صرفه تر و قدرتمندتر دارید که برای هر کسی که به دنبال محصولی با کیفیت است که می تواند به آن اعتماد کند ضروری است.

شباهت باتری ها

باطری ژله ای که به عنوان “سلول ژل” نیز شناخته می شود ، یک باتری VRLA (تنظیم شده با اسید سرب و اسید) است ، یک نوع باتری اسید بسته شده . فناوری مورد استفاده در ساخت سلولهای ژل مشابه باتریهای AGM است. با این وجود ، به جای استفاده از ماده شیشه جاذب که باتری های AGM از آن استفاده می کنند ، باتری های ژل از الکترولیت های ژل دار استفاده می کنند. الکترولیتهای جامد باعث کاهش خطر ریخته شدن و تبخیر می شوند که منجر به مشکلات خوردگی می شود.

در مقایسه با باتری های معمولی ، باطری های ژله ای بسیار سبک تر هستند. این فناوری فقط از مقدار کمی از الکترولیت جامد شده برای نگه داشتن اسید بی حرکت استفاده می کند. باتری های ژل نسبت به باتری های سنتی طول عمر بیشتری دارند. این به این دلیل است که راه حل gelled می تواند شارژ خود را برای مدت زمان طولانی تری حفظ کند. این نوع باتری همچنین از دوام بالایی برخوردار است و می تواند در دامنه شدید دما مقاومت کند.

کاربرد باتری ژله ای

سلولهای ژل معمولاً در تلفن های همراه ، دوربین فیلمبرداری ، موتور سیکلت و تجهیزات دریایی استفاده می شوند. همچنین در اتومبیل های رده بالا مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل ویژگی نگهداری پایین آن ، کاربران برای اطمینان از طبیعی بودن سطح الکترولیت ، مجبور نیستند به طور مرتب آب را به باتری اضافه کنند. باطری ماشین ژله ای نسبت به باتری های معمولی چرخه عمیق اسید کمتری دارد. با تبدیل محلول الکترولیت به ژل ، ریختن محتوا تقریباً غیرممکن است ، و از جلوگیری از بیرون آمدن هر یک از اسیدها جلوگیری می کند.

مراقبت از باتری ژله ای

هنگام شارژ باطری ژله ای محدودیت های خاصی وجود دارد. به منظور جلوگیری از ایجاد گاز اضافی در داخل سلول ها ، کاربر مجبور است آنها را با سرعت کمتری شارژ کند. این باتری ها باید در ولتاژ کمتری شارژ شوند تا از شارژ زیاد جلوگیری شود. شارژ بیش از حد باتری های ژل ممکن است بر طول عمر باتری تأثیر گذارد.

مزایای باطری ژله ای

احتمال ریختن اسید کمتر است – سبک تر از باتری های معمولی است – در هوای سرد قابل استفاده است – تعمیر و نگهداری کم

معایب باطری ژله ای

قیمت بالاتر نسبت به باتری های سیلد اسید

میزان شارژ و ولتاژ پایین تری نسبت به باتری های معمولی

باتری VRLA چیست؟

سرب – اسید یا VRLA تنظیم شده با شیر یکطرفه ، از جمله طرح های باتری ژل و AGM (جذب شیشه ای مات) ، می توانند تقریباً در هر نوع کاربرد باتری سرب اسید سیل (همراه با شارژ تنظیم شده) جایگزین شوند. ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد آنها یک راه حل ایده آل برای بسیاری از برنامه های کاربردی است که در آن باتری های سیل سنتی بهترین نتیجه را به شما نمی دهند.

تقریباً به مدت سه دهه ، East Penn با استفاده از فناوری آزمایش شده و واقعی با پشتوانه بیش از 65 سال تجربه باتری های تنظیم شده از شیر را تولید می کند. East Penn خط کاملی از ژل ، AGM و محصولات سیل معمولی را برای صدها برنامه تولید می کند. این محصول متنوع ، شرق پن را قادر می سازد تا نسبت به مزایای هر نوع باتری ، عینی باشند. محصولات VRLA (ژل و AGM) East Penn شهرت داشتن بالاترین کیفیت باتری های VRLA در دسترس است.

باتری VRLAطرز کار باتری VRLA

باتری VRLA برای دستیابی به فناوری “نوترکیب” از سیستم سوپاپ فشار یک طرفه استفاده می کند. این بدان معنی است که اکسیژن به طور معمول در صفحه مثبت تولید می شود

توسط صفحه منفی جذب می شود . این تولید هیدروژن را در صفحه منفی سرکوب می کند. در عوض ، آب (H2O) تولید می شود و رطوبت موجود در باتری را حفظ می کند. هرگز به آب نیاز ندارد و هرگز نباید باز شود زیرا این امر باعث می شود باتری بیش از حد اکسیژن موجود در هوا قرار گیرد. علاوه بر آسیب رساندن به باتری ، باز کردن آن نیز ضمانت را خالی می کند.

تفاوت بین VRLA و باتریهای سیلد سنتی

باتری های الکترولیت آب گرفته یا سیلد دارای شیرهای یک طرفه و تسکین فشار نیستند زیرا بر اساس اصل نو ترکیب کار نمی کنند. در عوض ، طرح های طغیان شده از دریچه ای استفاده می کنند تا گاز فرار کند. آنها حاوی الکترولیت مایع هستند که در صورت برآمدگی یا سوراخ شدن می توانند در آن ریخته و باعث خوردگی شوند. آنها نباید در نزدیکی تجهیزات الکترونیکی حساس استفاده شوند. آنها می توانند فقط به صورت صحیح نصب شوند. باتری های آب گرفتگی ظرفیت را از دست می دهند و در صورت آسیب دیدگی دائمی می شوند.

برای مدت زمان طولانی (به دلیل سولفات شدن) در حالت ترشح قرار دهید. این به ویژه در مورد طرح هایی که نیاز به نگهداری آب دارند صادق است.

فن آوری VRLA شامل هر دو باتری الکترولیت یا ژل، ژل و باتری های شیشه ای جذب شده یا باتری های AGM است. هر دو نوع توسط سوپاپهای یک طرفه ، تسکین فشار تنظیم شده و از مزایای قابل توجهی نسبت به محصولات اسید سرب سیلد برخوردار هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *