مشخصات و قیمت باتری ماشین تویوتا هایس

ظرفیت و ابعاد باتری تویوتا هایس به شرح زیر می باشد:

طول : 19 سانتی متر

عرض: 17 سانتی متر

ارتفاع: 24 سانتی متر

ظرفیت باتری اصلی: 60  الی 70 آمپر

آمپر ساعت: 60 آمپر

ولتاز باتری: 12 ولت

مدل باتری: سیلد اتمی – پایه بلند

مناسب ترین باتری تویوتا هایس

باتری فابریک تویوتا هایس 60 آمپر پایه بلند است اما به دلیل تفاوت جزئی در اندازه باتری های 60 و 70 آمپر می توان استفاده کرد اما توصیه کارشناسان آنتایم همان باتری 60 آمپر می باشد. باتری تویوتا هایس از نوع پایه بلند است زیرا قطب های آن در سطح بالاتری قرار گرفته است. هر دو نوع باتری اتمی و اسیدی برای این خودرو مناسب است.

در خصوص استفاده از باتری های داخلی و خارجی نظرات متفاوتی وجود دارد برخی معتقدند به دلیل عمر طولانی تر باتری های ایرانی و همچنین گارانتی آنها انتخاب مناسب تری هستند که از میان آنها می توان به  سپاهان باتری، برنا باتری، وایا باتری، نیرو گستران خراسان، پاسارگاد صنعت، دورنا باتری ارس اشاره کرد.

کارخانه های مطرح با سابقه درخشان در تولید باتری خودرو در کره جنوبی که در ایران موجود هستند و بیشترین استفاده را دارند مانند: دلکور، یوما، رویال، شارک، هگزا و پلانتیوم ، هیوندای ، سولایت ، راکت ، تایگر و…..

بهترین نوع باتری تویوتا هایس از نوع اتمی خشک می باشد که نیاز به نگهداری ندارد. می توان از باتری هایی با آمپرهای بالاتر هم استفاده کرد چرا که در زمان استفاده از لوازم برقی فشار کمتری به سیستم برق خودرو وارد می شود از اینرو باتری عمری طولانی تری خواهد داشت.

چنانچه به خودرو تویوتا هایس خود سیستم صوتی و یا مصرف کننده های بیشتری اضافه کرده اید، استفاده از باتری با آمپر ساعت بالاتر بهره ببرید.

طول عمر باتری تویوتا هایس

توصیه می شود  است که پس از گذشت 40000 کیلومتر و یا 2 سال اقدام به تعویض باتری تویوتا هایس کنید، چرا که باتری یکی از قطعات مصرفی خودرو است و با گذر زمان و استفاده دچار افت شده و بازدهی آن کاهش می یابد. مانند روغن موتور و یا سایر موارد مصرفی در این زمان احتمال آسیب به ادوات برقی تویوتا هایس امکان پذیر است. پس در جهت سلامت خودرو حتما به نصب باتری تویوتا هایس خود در زمان مناسب اقدام نمایید.

نشانه های خراب شدن باتری ون تویوتا هایس

یکی از بهترین راهکارها برای تست سالم بودن باتری تویوتا هایس استفاده از دستگاه تستر کنترل سلامت باتری است که معمولا توسط متخصصان انجام می شود.

چنانچه با نشانه های زیر برخورد کردید باید اقدام به نصب باتری جدید نمایید:

چنانچه خودرو تویوتا هایس شما استارت نمیزند (حتی اگر برق پشت آمپر می آید).

چنانچه در زمان استارت زدن صدای تق تق شنیده می شود و چراغهای پشت آمپر ضعیف و یا خاموش می شود و خودرو روشن نمی شود.

اگر در زمان استارت زدن خودرو به سختی روشن می شود یا صدای استارت تغییر کرده است.

چنانچه درب خودرو با ریموت باز نمی شود یا سیستم صوتی روشن نمی شود.

چنانچه پس از مشاهده متوجه تغییر در ظاهر باتری شده اید مثلا باتری تویوتا هایس باد کرده یا اسید آن نشت کرده باشد یا قطب های باتری ذوب شده باشد.

عمر مفید 2 ساله باتری خودرو گذشته باشد.

تاریخچه تویوتا هایس

تویوتا هایس یکی از مشهورترین مدل ها در بازار خودرو ون محسوب می شود که در کمپانی تویوتا تولید شده است. تویوتا هایس بیش از 50 سال در بازارهای خودرو خدمات رسانی کرده است و تاکنون پنج نسل از این خودرو وارد بازار های جهانی شده است. اولین نسل تویوتا هایس در سال 1967 به تولید رسید و روانه بازار شد و به مدد توانمندی های خود توانست بازار خوبی را برای خود فراهم کند. پس از استقبال خوب از این خودرو کمپانی تویوتا ون هایس را در قالب مینی بوس، مینی ون، تاکسی و ون آمبولانس روانه بازارکرد. بر اساس تخمین کارشناسان کمپانی تویوتا هر سال 200 هزار دستگاه از این خودرو به فروش می رسد و از زمان آغاز تولید این خودرو تاکنون بیش از 600 میلیون تویوتا هایس در دنیا فروش رفته است.

نسل دوم این خودرو از سال 1982 روانه بازار شد و تا سال 1977 ادامه داشت. این نسل با بدنه ای طویل تر عرضه شد و دارای  موتور 2 لیتری بنزینی و 2.2 لیتری دیزلی بود و گنجایش 15 مسافر را دارا بود.

نسل سوم تویوتا هایس از سال 1982 تا سال 1989 با ظاهری تغییر یافته روانه بازار خودرو شد. H50، H60، H70، H80، H90 پنج سری از نسل سوم تویوتا هایس می باشند که در جهان مخصوصا کشورهای آسیایی و آفریقایی و اروپا محبوبیت زیادی بدست آورد. سیستم تهویه این نسل با تغییرات جدید از امکانات بالقوه آن به شمار می آید.

نسل چهارم تویوتا هایس از سال 1989 تا 2004 که به سال سلطنت این مدل مشهور شد ادامه داشت. اتاق  جدید کابین از تغییرات بالقوه این نسل محسوب می شود. به دلیل استقبال بی نظیر از این خودرو مونتاژ آن در چند شرکت بزرگ خودروسازی چینی انجام گرفت و کشور فیلیپین و کره نیز به این صف اضافه شدند.

 

نسل اول تویوتا هایس در سال 1967

نسل اول تویوتا هایس در سال 1967

نسل پنجم این ون پرطرفدار از سال 2004 تاکنون با تغییرات کاربردی و با ارزشی مورد استقبال قرار گرفته است و تبدیل به یک خودرو ون جهانی شده است. خط مونتاژ آن در اروپا و آفریقا نیز آغاز شد و این نسل وارد ایران شد که توسط ایران خودرو مونتاژ و روانه بازار ایران شد اما از آنجا که  بازاریابی مناسبی برای آن انجام نشد استقبال شایسته ای از آن به عمل نیامد.

نسل ششم این خودرو برای بار اول به بازار خودرو کشور فیلیپین وارد خواهد شد و سپس به کشورهای آسیایی، مکزیک، آمریکای لاتین و اقیانوسیه عرضه می شود. از آنجا که تویوتا هایس کاربرد تجاری در صنعت گردشگری و حمل و نقل مسافر را دارد این نسل در دو مدل معمولی سقف دار و مدل کشیده با سقف بلند و تجهیزات بیشتر عرضه شده است. این ون چشم نواز دارای افزایش 57 سانتیمتر در  طول ، 5.2 سانتیمتر در عرض، نسبت به مدل معمولی آن افزایش یافته است که همین امر باعث شده تا فضای بیشتر و مناسب تری در کابین داخلی ایجاد شود. نسل جدید تویوتا هایس دارای ظرفیت های متفاوتی برای حمل مسافران می باشد که حداکثر گنجایش آن 17 نفر را می باشد.

نسل سوم تویوتا هایس در سال 1982-1989 با تغییرات چشمگیری که در شکل بدنه و کابین داخلی بوجود آمده است

نسل سوم تویوتا هایس در سال 1982-1989 با تغییرات چشمگیری که در شکل بدنه و کابین داخلی بوجود آمده است

مشخصات ظاهری

کلاس بدنه ی تویوتا هایس از نوع ون می باشد و بدنه ی آن در نسل جدید استحکام بیشتری دارد. طول و عرض آن افزایش پیدا کرده و سقف آن کشیده و بلند شده است. در برخی از مدل های آن درب کشویی تعبیه شده و شکل ظاهری بدنه تغییرات چشمگیری داشته است.

طراحی داخلی

تویوتا هایس با توجه به نوع کاربرد آن در صنعت گردشگری و حمل مسافر مورد استفاده قرار می گیرد وجود پریز برق 12 ولت، دو عدد جا فنجانی ، دو عدد لامپ ال ئی دی در قسمت عقب ، چیدمان صندلی ها برای عبور راحت از راهرو خودرو، فضای باز میان ردیف صندلی ها و راحتی راننده در سفرهای طولانی، فضای باز مناسب برای بارگیری وسایل برای نسل جدید پیش بینی شده است.

وجود درب های کشویی پهن تر و فرمان پذیری بهتر و پایداری بیشتر و سواری راحت تری را برای راننده و سرنشینان فراهم آورده است.

 

طراحی داخلی نسل ششم تویوتا هایس در سال 2016

طراحی داخلی نسل ششم تویوتا هایس در سال 2016

مشخصات فنی تویوتا هایس

این ون ژاپنی با پیشرانه 4 سیلندر و حجم 2.8 لیتری توربو دیزل یا پیشرانه 3.5 لیتری طبیعی بنزین سوز و جعبه 6 دنده دستی طراحی شده است.

فاصله این خودرو از زمین 185 میلیمتر است و وزن آن 1760-1815 کیلوگرم می باشد. حجم باک آن 70 کیلومتر محاسبه شده است

در نسل جدید موتور در محور جلو جاگیری نشده و فضای بیشتری را در کابین داخلی بوجود آورده و سرنشینان جلو از گرمای تولید شده و لرزش توسط موتور رها شده اند و باعث شده تا برای تعمیر مکانیک راحت تر عمل کند.

آپشن ها

در نسل جدید طراحان برای راحتی بیشتر سرنشینان تویوتا هایس تمهیدات بیشتری را اندیشیده اند.

غربیلک با قابلیت تنظیم در دو جهت عمودی و افقی، سیستم های تهویه مطبوع, سیستم کنترل کیفیت هوا، سیستم صوتی مجهز به بلندگوی عقب، قابلیت پخش CD ، دارای پورتUSD ، AUX، صندلی های ردیف دوم با قابلیت تنظیم ریلی، صندلی های ردیف سوم با قابلیت تنظیم دستی، آینه الکتروکرومیک برای سهولت دید راننده در شب، پنجره های جلو با تنظیم برقی، شیشه های عقب به شکل ریلی،  شیشه های سولار، مجهز به سیستم پارک، جالیوانی صندلی های عقب از امکانات و آپشن های آن می باشند.

تویوتا هایس نسل ششم با ایمنی 5 ستاره بین المللی

تویوتا هایس نسل ششم با ایمنی 5 ستاره بین المللی

ایمنی

کمپانی تویوتا این خودرو را مجهز به سیستم ایمنی safety sense نموده که شامل مجموعه ای از سیستم های ایمنی و کمک راننده هوشمند می باشد و با دریافت 5 ستاره ایمنی بین المللی ارمغان سفری ایمن را به سرنشینان داده است.

تویوتا هایس مجهز به دو کیسه هوای ایمنی که شامل بخش جلو و جانبی می باشد. سیستم پایداری و کمک راننده، سیستم کلید ضد سرقت، دارای قفل مرکزی در اختیار راننده، سیستم ورود به خودرو بدون کلید، سیستم هوشمند پشت سری صندلی های جلو برای جلوگیری از صدمات در زمان تصادف می باشد که سفری ایمن و راحت را به مسافران هدیه داده است.

حرف آخر

تویوتا هایس دارای هندلینگ خوب و سواری راحتی در کلاس خود می باشد. همچنین دارا بودن ایمنی بالا سبب می شود تا سفر با آن ایمن تر و مطمئن تر باشد. امکاناتی که در این ای پرطرفدار به کار رفته نیز مناسب آن می باشد. در ایران نسخه های زیادی از این خودرو موجود نیست.