بررسی مشخصات فنی باتری لندکروز

باتری فابریک خودرو لندکروز از نوع باتری ۷۰ آمپر با ولتاژ 12 است. در‌صورتی‌که از لوازم برقی بیشتری در خودرو بهره برده‌اید، امکان نصب باتری تویوتا لندکروز 90 آمپر هم روی ماشین لندکروز شما وجود دارد.

در ادامه، مشخصات باتری لندکروز را بیان کرده‌ایم:

  • ظرفیت باتری: 70 آمپر ساعت – 70AH
  • ولتاژ باتری: 12 ولت
  • مدل باتری: سیلد اتمی
  • چینش قطب‌ها: پایه بلند قطب چپ
  • ابعاد (طول، عرض ارتفاع): 26*18 *22 سانتی متر
  • قالب 70 آمپر: d26
  • قالب باتری 90 آمپر: d31

هرگز از باتری با ظرفیت کمتر از ۷۰ آمپر برای تویوتا لندکروز استفاده نکنید. همچنین، مراقب باشید که باتری مناسب برای این خودرو، از نوع اتمی (سیلد خشک) باشد و استفاده از باتری اسیدی توصیه نمی‌شود. همچنین، برای اطمینان از آسیب ندیدن سیستم برقی خودرو، بهتر است به‌صورت دوره‌ای سلامت باتری ماشین را بررسی کنید.

معرفی بهترین برندهای باتری لندکروز

بهتر است روی تویوتا لندکروز باتری‌هایی نصب کنید که خروجی آمپر بالایی داشته باشند؛ زیرا حجم بالای موتور لندکروز، نیازمند آمپر بالایی برای استارت موتور این خودرو است. بیشترین آمپر و بهترین دوام باتری فقط در باتری‌های با کیفیت کره‌ای و ایرانی مشاهده می‌شوند. برخی از مارک‌های برتر باتری ساخت داخل تویوتا لندکروز شامل سپاهان باتری و برنا باتری هستند. آکو باتری، وایا باتری، پاسارگاد صنعت باتری و باتری صبا نیز جزو گزینه‌های ارزان‌تر باتری تویوتا لندکروز محسوب می‌شوند. اگر قصد خرید باتری خارجی برای اتومبیل لندکروز‌تان را دارید، خرید باتری دلکور، پوما و هیوندای به شما توصیه می‌شود.

نحوه تست و تشخیص عمر باتری لندکروز

برای بررسی سلامت باتری تویوتا لندکروز، توصیه می‌شود آن را تست کنید. برخی از فروشگاه‌های قطعات یدکی خودرو این خدمت را به‌صورت رایگان به شما ارائه می‌دهند. برای انجام این کار، ابتدا باید باتری را از خودرو جدا کنید. دو روش برای بررسی سلامت باتری وجود دارد. در روش اول، باتری با‌استفاده‌از یک دستگاه تحت فشار قرار می‌گیرد و ولتاژ آن سنجیده می‌شود. اگر ولتاژ نشان داده شده کمتر از 9.6 ولت باشد، به معنای خرابی باتری است و باتری نیاز به تعویض دارد؛ اما اگر ولتاژ بیشتر از این عدد باشد، باتری هنوز قابل‌استفاده است. اگر عمر باتری بیش از ۲ سال باشد، احتمال تخلیه زودهنگام باتری وجود دارد و بهتر است باتری قبل از انجام این آزمایش شارژ شود.

روش دوم استفاده از دستگاه تست باتری است. این دستگاه با استفاده از فرکانسی که از باتری عبور می‌دهد، وضعیت آن را مشخص می‌کند. در صورت افزایش عمر باتری، رسانایی خانه‌های باتری کاهش می‌یابد. در این روش نیازی به شارژ کردن باتری نیست. برای مثال، اگر برای خودرویتان باتری اسپیدر خریداری کرده‌اید و بعد از مدتی قصد چک کردن آن را دارید، امکان تخمین زدن باقی مانده عمر باتری با این دستگاه برای شما وجود دارد.

معرفی عوامل تاثیرگذار بر قیمت باتری لندکروز

باتری‌ خودرو براساس تاریخ تولید، کشور سازنده، نوع اتمی یا اسیدی بودن و تاریخ ساخت قیمت‌گذاری می‌شوند. برخی فروشگاه‌ها باتری‌های تاریخ گذشته را با قیمت‌های بسیار پایین‌تر عرضه می‌کنند که بهتر است از خرید آن‌ها به‌دلیل طول عمر کمتر و کارایی ضعیف‌تر خودداری کنید. برای خودروی لندکروز، باتری‌های ۷۰ آمپر ساعت و ۹۰ آمپر ساعت مناسب هستند و هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. انتخاب بین برندهای مختلف باتری ماشین و تنوع زیاد برای برخی افراد دشوار است، اما با‌توجه‌به اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های تخصصی مانند باتری آنتایم، راحت‌تر می‌توانید برند باتری مناسب برای ماشین خود را انتخاب و خریداری کنید.

آشنایی با مهم‌ترین نکات در خرید باتری لندکروز

از هر دو نوع باتری سیلد اتمی و باتری غیر سیلد یا اسیدی می‌توان برای تویوتا لندکروز استفاده کرد، به شرط آنکه ظرفیت باتری موردنظر با‌توجه‌به تجهیزات برقی خودرو مانند سیستم صوتی، چراغ‌های ماشین ، پروژکتورهای آفرودی انتخاب شود. با‌توجه‌به مصرف بالای برق خودرو لندکروز، پیشنهاد می‌کنیم باتری اتمی برای آن تهیه کنید؛ البته این موضوع بسته به نحوه استفاده و منطقه زندگی شما نیز دارد. همچنین، اگر قصد استفاده از باتری خودرو دیگری برای لندکروز را دارید، باید از تطابق آمپر و قطب باتری با ماشین لندکروز اطمینان حاصل کنید. برای مثال، باتری کیا سورنتو از نظر آمپر و قطب با باتری خودرو لندکروز همخوانی دارد و روی آن قابل‌نصب است.

یکی دیگر از نکات مهم در زمان خرید باتری برای تویوتا لندکروز، توجه به شرایط اقلیمی منطقه است. به‌عنوان‌مثال، اگر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید، بهتر است از باتری‌های اسیدی استفاده کنید، زیرا این باتری‌ها به دلیل سازگاری بیشتر با دمای بالا و قابلیت تنظیم آب باتری مناسب‌تر به نظر می‌آیند. اگر در منطقه معتدل یا سردسیر زندگی می‌کنید، انتخاب باتری‌های سیلد اتمی مناسب است، زیرا این نوع باتری در محیط‌هایی با دمای بین 10 تا 35 درجه، عملکرد مطلوبی دارد.