مشخصات باتری ام وی ام ایکس 22 (MVM X22)

آمپر ، ولتاژ ، ابعاد ، برند ، مشخصات مهم یک باتری است. قبل از خرید باید به این نکات توجه کنید. ممکن است یک باطری غیر استاندارد هم برای ماشین شما استارت بزند، اما هم به قطعات برقی خودرو آسیب وارد می کند و هم کارایی و بهره وری از این قطعه را به حداقل می رساند. در ادامه به مشخصات باتری مناسب ام وی ام x22 می پردازیم.

مدل‌هایی از جمله MVM X22 PRO ، X22 اتوماتیک، X22 دنده ای در ایران عرضه شده که باتری همگی اینها از نظر مشخصات نظیر یکدیگر هستند.

نوع : اتمی یا سیلد (maintenance free) بدون نیاز به اضافه کردن آب

آمپر یا جریان : 60Ah

ولتاژ : 12V

ابعاد باتری اصلی نیز به شرح زیر هستند:

طول: 24 سانتی متر

عرض: 18 سانتی متر

ارتفاع: 19 سانتی متر

جهت قطب ها و قالب : قطب موافق یا چپ – قالب L2 (پایه کوتاه)

توجه : در تمامی مدل های خودرو ایکس 22 از یک ظرفیت و ولتاژ باطری استفاده می شود.

در صورتیکه ماشین شما سیستم صوتیِ اضافه یا به عبارتی دیگر مصرف کننده مازاد نداشته باشد بهتر است باتری ام وی ام ایکس 22، مطابق با آمپر پیش فرضِ کارخانه باشد. اگر ماشین دارای سیستم صوتی مازاد باشد شاید به باتری قوی تری نیاز داشته باشید. تکنسین‌های با تجربه در این زمینه به شما مشاوره خواهند داد.

اگر باطری ام وی ام X22 شما ابعاد درستی نداشته باشد احتمال آسیب دیدگی باتری در خودرو  افزایش می‌یابد. همانطور که می‌دانید انواع باطری ام وی ام ایکس 22، تحت عناوینی همچون باتری سیلد، خشک یا اتمی به فروش می‌رسند. همه این اصطلاحات یک مفهوم مشابه دارند و آن هم عدم نیاز باتری به نگهداری است. به عبارت دیگر اینگونه باتری‌ها مانند باتری‌های قدیمی و اسیدی نیاز به شارژ کردن و افزودن دوره ای آب مقطر ندارند. یک باتری MVM X22 تا پایان عمر تعیین شده بدون نیاز به باز کردن به کار خود ادامه خواهد داد. مگر اینکه به هر دلیلی آسیب ببیند و خراب شود.

موقعیت باطری ام وی ام X22
موقعیت باطری ام وی ام ایکس 22

 

قیمت باتری اتمی مناسب ام وی ام ایکس 22 

قیمت باتری ها با توجه به عوامل زیر قابل متغیر است:

  • اسیدی یا اتمی بودن (اسیدی ارزانتر است)
  • مارک باطری
  • کشور سازنده
  • تکنولوژی ساخت
  • آمپر باتری
  • تاریخ تولید (بعضا دیده می شود که باتری های تاریخ قدیمی توسط فروشنده های سود جو با قیمت های خیلی پایینتر فروخته می شود)

سوالات متداول در مورد باتری ام وی ام X22

در این قسمت به سوالات مربوط به باطری این خودرو که ممکن است برای شما پیش بیاید می پردازیم. اگر به پاسخ سوال خود در این مطلب اشاره نشده بود می توانید در قسمت دیدگاه پایین همین صفحه مطرح کنید، با کمال میل پاسخ گوی شما هستیم.

عمر باطری ام وی ام ایکس 22 چقدر است؟

عمر باتری ام وی ام X22 به عوامل مختلفی همچون برند باتری، وضعیت برق دهی ماشین، میزان رانندگی و شیوه نگهداری از باتری و حتی آب و هوا بستگی دارد. اما به طور متوسط معادل 40 هزار کیلومتر رانندگی و یا تا حدود دو سال استفاده است. البته برخی از منابع، عمر این باتری ها را 3 تا 4 سال درج کرده اند.  به هر حال اگر سالانه در حدود 20 هزار کیلومتر رانندگی کنید باتری ماشین شما حدود دو سال دوام می‌آورد. اگر بیشتر رانندگی کنید ممکن است سریعتر نیاز به خرید یک باتری جدید پیدا کنید. دقت کنید که این تخمین کارکرد بصورت تقریبی است.

راهکارهای افزایش طول عمر باتری X22

برای اینکه عمر باطری MVM X22 افزایش یابد یا تا پایان گارانتی خود دوام بیاورد باید به شیوه درست از آن استفاده کنید. مثلا نباید در هنگام خاموش بودن خودرو از مصرف کننده های آن استفاده کنید. ماشین را در جاهای گرم پارک نکنید زیرا گرما یکی از عوامل مخرب برای باتری خودروها است. هر چند وقت یکبار، کاپوت ماشین را بالا دهید و اطراف قطب‌های باتری ام وی ام X22 را تمیز کنید. آلودگی‌های احتمالی در اطراف قطب‌های خودرو از رسیدن درست برق باتری به کابل‌ها جلوگیری می‌کنند. نکته دیگر اینکه باید سعی کنید کمتر استارت بزنید. مثلا وقتی ماشین خود را پارک کرده اید دیگر لازم نیست برای رفتن به جایی که چند قدم فاصله دارد دوباره از ماشین استفاده کنید.

علت استارت نخوردن ام وی ام X22

استارت نخوردن ام وی ام X22 می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد. مشکل در باتری، دینام، استارت، سیم کشی ماشین، سوئیچ و یا مغزی سوئیچ، همگی می‌توانند عامل اصلی این مشکل باشند. اگر ماشین شما چنین مشکلی دارد شاید خودتان نتوانید دلیل اصلی مشکل را پیدا کنید پیشنهاد می کنیم یا مقاله زیر را مطالعه کنید یا اینکه با یک مرکز تعمیراتی و فنی تماس بگیرید و مشکل را با متخصص در میان بگذارید تا راهنمایی شوید.