معرفی باتری و خودروی پیکان

چه نوع باتری برای پیکان قابل نصب است؟ سرب اسیدی یا اتمی؟

از بین باتری های تر و خشک یا سیلد و غیر سیلد، هر دو نوع باتری بر روی پیکان قابل نصب هستند ولی باتری های سیلد اتمی به دلیل ویژگی های خاصی که دارند برای استفاده در خودروی پیکان مناسب است. باتری سیلد و غیر سیلد هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند که در ادامه توضیح می دهیم.

چه نوع باتری برای ماشین Peykan مناسب است؟

ویژگی های باتری های غیرسیلد(سرب اسیدی):

به باتری های سرب اسیدی باتری های تر نیز گفته می شود به دلیل اینکه در ساختار آن از محلول الکترولیت استفاده شده است که در صورت خالی شدن شارژ باتری با اضافه کردن آب مقطر می توان آن را شارژ نمود. ویژگی مثبت این باتری ها این است که قیمت پایین تری دارند ولی از نظر کیفیت دارای امنیت و طول عمر کمتری هستند چرا که ساختار باتری های سرب اسیدی قدمت بیشتری داشته و به مرور زمان دچار رسوب گذاری و سوختگی می شوند.

ویژگی باتری های سیلد یا اتمی

باتری های خشک یا اتمی برعکس باتری های سرب اسیدی که به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند، به سرویس و نگهداری احتیاج ندارند بخاطر اینکه ساختار آن به گونه ای ساخته شده است که محلول الکترولیت بعد از تبخیر دوباره به سیستم درون باتری برگردانده می شود و در حقیقت به صورت یک چرخه عمل می کند. و از طرفی ساختمان باتری های سیلد اتمی قابل دسترسی نیست و نمی توان آن را باز کرده و اجزای داخلش را مورد بررسی قرار داد. باتری های اتمی مشکلات باتری های سرب اسیدی را ندارند و از این رو بادوام تر و دارای عمر طولانی تری هستند. باتری های اتمی برای اکثر خودروها از جمله پیکان، گزینه بسیار مناسبی است اما در عین حال گران قیمت تر از سایر باتری ها نیز می باشد.

آمپراژ باطری چیست و ظرفیت باتری پیکان چقدر است؟

آمپراژ باتری در ماشین ها یکی از عوامل مهمی است که بر قیمت باتری تاثیر دارد و هرچقدر ظرفیت یک باطری بیشتر باشد بالطبع نسبت به باتریهای با ظرفیت پایین گران قیمت تر هستند. اما این موضوع اصلا بدان معنی نیست که هر چقدر باتری با آمپراژ بالاتری بر روی خودرویتان نصب کنید بهتر است! چرا که هر خودرویی بسته به فضای در نظر گرفته شده در آن برای باطری و میزان برق مصرفی خودرو، به باتری با آمپراژ مشخصی نیاز دارد. معمولا آمپراژ باطری های مورد استفاده خودروها از 50 آمپر تا 75 می باشد. باتری پیکان نیز دارای ظرفیت مشخصی است و در هنگام نصب یا تعویض باطری حتما باید این مسئله مهم را درنظر بگیرید. باتری پیکان معمولا دارای ظرفیت 60 آمپر و 12 ولت است .

باتری فابریک پیکان چه ظرفیتی دارد؟

باتری فابریکی که در کارخانه روی پیکان نصب می شود یک باطری اسیدی 60 آمپر 12 ولتی است.

ابعاد باتری پیکان چقدر است؟

فضایی که در هر خودرو برای باطری در نظر گرفته شده است متفاوت است و همین امر باعث می شود باتری خودروها از نظر ابعاد نیز با هم تفاوت هایی داشته باشد. در خودروی پیکان باتری باید دارای ارتفاعی 30 سانتی متری، طول 23 سانتی متر و دارای عرض 18 سانتی متری باشد.

چگونه بفهمیم باتری پیکان دچار خرابی شده است؟

باتری اتومبیل ها نقش اساسی در تامین برق خودرو و لوازم الکترونیکی آن از جمله سیستم صوتی و چراغ ها و… دارد. اگر می خواهید از سلامت باطری اتومبیلتان اطمینان حاصل کنید. اولین و ساده ترین راه مراجعه به یک تعمیرکار و تست باتری با استفاده از ابزار مخصوص تست است. اما اگر در حالت عادی، باتری خودروی شما مدام شارژ خالی میکند یا هنگام استارت زدن ماشینتان به زحمت روشن می شود، و یا احساس می کنید برق خودرو به طور پی در پی در حال قطع و وصل شدن است پس به احتمال زیاد عمر باتری پیکان شما به پایان رسیده و لازم است با یک باتری جدید جایگزین شود.

 

عمر باتری پیکان چقدر است؟

طول عمر باتری اتومبیلها به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله: نوع باطری مورد استفاده، برند باتری مورد استفاده، نحوه استفاده از خودرو و میزان مصرف برق خودرو، و شرایط آب و هوایی که خودرو در آن قرار دارد. تمامی این عوامل در طول عمر یک باطری تاثیرگذار هستند اما به طور متوسط هر باتری 1.5 الی 3 سال عمر مفید دارد و پس از دو سال استفاده حتما باید برای تست سلامت باطری یا تعویض باتری مراجعه کنید. باتری ماشین اگر در معرض حرارت زیاد قرار داشته باشد یا برعکس در دمای خیلی پایین و هوای سرد، دچار آسیب شده و طبیعتا از عمر آن کاسته می گردد و گاهی لازم است در دمای هوا خیلی پایین، باتری ماشین را بپوشانید تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید. باتری پیکان نیز در صورت استفاده از باتری با کیفیت، می تواند تا 3 سال عمر مفید داشته باشد. باتری های ایرانی معمولا 1.5 تا 2 سال عمر مفید می توانند داشته باشند.

کدام باتری برای پیکان بهتر است؟ ایرانی یا کره ای؟

باتری های کره ای معمولا دارای عمر طولانی تر و کیفیت بهتری هستند اما قیمت بالایی دارند. باطری های ایرانی در مقایسه با باطری های کره ای دوام کمتری دارند اما ارزان قیمت هستند. از هر دو نوع باتری می توان برای پیکان استفاده کرد و انتخاب شما بستگی خواهد داشت به بودجه و یا کیفیتی که انتظار دارید.

بهترین باتری های ایرانی و کره ای برای پیکان کدام برندها هستند؟

امروزه برندهای مختلف کره ای و ایرانی به وفور در بازار یافت می شوند و می توانید به دلخواه از هر برندی که خواستید خرید کنید.

از بهترین برندهای کره ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

باطری لاجیکس ، باطری شارک ، باتری پوما ، باتری سین ، باطری دلکور و…

برندهای ایرانی : باتری نیرو گستران خراسان، سپاهان باتری، صبا باتری، باتری اوربیتال وان ، باطری برنا زیتکس و گلوبال و…

 

تست باتری ماشین

 

معرفی خودروی سواری پیکان

پیکان یکی از خاطره سازترین و محبوب ترین خودروها برای اکثر ایرانیان است و در زمان خودش یکی از بهترین خودروهای بازار جهانی خودرو محسوب میشد. این ماشیندر سال 1346 هجری شمسی به عنوان اولین خودروی ایرانی توسط گروه خودروسازی ایران خودرو تولید و عرضه شد و به سرعت مورد استقبال مشتریان ایرانی قرار گرفت. این خودرو با داشتن بدنه مقاوم و استحکام بالای قطعات آن هنوز هم می تواند به عنوان رقیبی برای پراید محسوب شود. خودروی پیکان در مدل های مختلفی ساخته شده است و با اینکه مصرف سوخت بالایی دارد اما مدل های دوگانه سوز آن نیز ارائه شده و حتی امروزه نیز افراد زیادی به دنبال این خودروی محبوب هستند. تولید این خودروبعد از انقلاب کاهش یافت و در سال 1384 شمسی به طور کامل متوقف شد.

مدل های مختلف پیکان

مدل های مختلفی که تاکنون ساخته شده است از جمله پیکان وانت ، دولوکس ، اتوماتیک ، پیکان سپر جوشن ، جوانان ، کارلوکس ، 1600 ، کار ، پیکان استیشن ، و از جمله مدل های جدیدتر ساخته شده شامل خودروی پیکان تاکسی و پیکان پژویی می باشد.

پیکان جوانان : تفاوت پیکان جوانان با نوع معمولی در سرعت و شتاب بالای آن است که به دلیل دو کاربراته بودن و حجم موتور 1800سی سی آن می باشد. همچنین تفاوت های ظاهری اندکی نیز در پیکانجوانان وجود دارد که باعث شد بیشتر مورد استقبال عموم قرار بگیرد.

کارلوکس : این اتومبیل که دارای سپرهای استیل و داشبورد چوبی بود در سال 1346 تولید شد و تفاوت آن با مدل معمولی علاوه بر تفاوت های ظاهری در حجم موتور آن بود که حجم موتور کارلوکس 1725 سی سی می باشد.

1600 : این اتومبیل بعدها در سال 1371 تولید شد که دارای موتوری به حجم هزار و ششصد سی سی (1600) می باشد.

پیکان وانت : این خودرو از کلاس وانت دارای موتوری به حجم 1598 سی سی چهار سیلندر می باشد. این خودرو که مخصوص حمل و نقل بار طراحی شده است، توانایی حمل بار حداکثر به وزن 600 کیلوگرم را دارد.

 

مشخصات فنی خودروی سواری پیکان

 

مشخصات فنی پیکان

این ماشین بنزینی دارای موتور 2 یا 4 سیلندر خطی 8 سوپاپه است.

بیشترین قدرت خروجی: 48 اسب بخار

بیشترین گشتاور خروجی: 110 نیوتن در متر

حجم موتور: 1598 سی سی

نوع سیستم جعبه دنده: 4 دنده ای  معمولی (دستی)

شتاب: 14.8 ثانیه

بیشترین سرعت: 140 km/h

وزن بدون بار: 990 kg

اندازه چرخ ها: R1370/165

فاصله بین محور عقب و جلو: 2505 mm

ظرفیت باک خودرو: 35 لیتر

سیستم فرمان

نوع سیستم فرمان: معمولی (غیر هیدرولیک)

نوع جعبه فرمان:F

میزان مصرف سوخت

داخل شهری: 9.1 لیتر

خارج شهری: 9 لیتر

ابعاد و اندازه های خودرو

این خودرو با ارتفاع 1419 میلی متر و طول*عرض به ترتیب 4345 * 1620 میلی متر می باشد.

شرکت گارانتی

ایساکو

برای مشاهده لیست قیمت سایر باتری ها بر روی لینک » باتری ماشین کلیک نمایید .