بررسی مشخصات فنی باتری روآ

باتری مناسب برای ماشین پژو روآ، باتری ایرانی با ظرفیت ۶۰ آمپر است. همچنین، باتری اصلی که کارخانه ایران خودرو روی ماشین پژو روآ نصب کرده است، باتری ۶۰ آمپر ایرانی است. ابعاد این باتری 204*175*190 است. در ادامه، مشخصات باتری پژو روآ را بررسی می‌کنیم.

 • آمپر: 60AH
 • ولتاژ: 12v
 • قالب: ال 2 (L2)
 • جهت قطب‌ها: موافق یا چپ

این نکته را به یاد داشته باشید که برای انتخاب صحیح باتری، باید آمپر را متناسب با مصرف برق ماشین انتخاب کنید تا عمر مفید باتری به حد استاندارد خود برسد.

نحوه اطلاع از زمان تعویض باتری روآ

استفاده از دستگاه تست کنترل سلامت باتری بهترین راه تشخیص سلامت آن است. اگر حین تست باتری با موارد زیر روبه‌رو شدید، احتمال خرابی باتری پژو روآ شما بالا است و بهتر است برای خرید باتری ماشین اقدام کنید:

 1. خودرو استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود.
 2. از عمر باتری حدود ۲ سال یا ۴۰،۰۰۰ کیلومتر گذشته است.
 3. صدای استارت ماشین تغییر کرده است و خودرو به سختی روشن می‌شود.
 4. هنگام استارت زدن، خودرو صدای تق تق می‌دهد.
 5. برق پشت آمپر برقرار است، اما خودرو روشن نمی‌شود.
 6. در خودرو با ریموت باز نمی‌شود یا سیستم صوتی کار نمی‌کند.
 7. نشانگر سلامت باتری تغییر رنگ داده است.
 8. در حالت خاموشی، چراغ‌های خودرو کم نور شده‌اند.

همچنین، اگر شکل ظاهری باتری تغییر کرده است، به‌نحوی که باتری باد کرده، اسید نشت کرده یا قطب‌های باتری ذوب شده‌ باشند، نشان‌گر فاسد شدن باتری و فرا رسیدن زمان تعویض آن است.

معرفی بهترین برندهای باطری خودرو روآ

باتری‌های خودرو موجود در بازار ایران به دو دسته ایرانی و کره‌ای تقسیم می‌شوند. بهترین برندهای خارجی باتری پژو روآ نیز برندهای کره‌ای هیوندای و دلکور هستند که هر دو به دلیل تولید محصولاتی در کلاس A جهانی شناخته شده‌‌اند. باتری‌های ایرانی مخصوص پژو روآ، به دلیل پیشرفت چشمگیر تولید‌کنندگان داخلی در این صنعت، از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند. باتری سپاهان و برنا در سطح کیفی A و به وسیله دستگاه‌های پیشرفته و دقیق تولید می‌شوند و استانداردهای اروپا و ژاپن را دارند. 

هنگام خرید باتری، دقت به تاریخ تولید آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به‌طوری‌که خرید باتری‌های تولیدی که بیش از ۳ تا ۴ ماه از تولید آن‌ها گذشته باشد، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

معرفی عوامل تاثیرگذار بر قیمت باتری روآ

قیمت باتری‌ روآ بیشتر تحت تاثیر برند و کشور تولیدکننده آن است. در مقایسه قیمت بین باتری‌های خارجی و داخلی، باتری‌های خارجی معمولاً به دلیل نوسانات نرخ ارز گران‌تر هستند. عامل اصلی ترجیح مصرف‌کنندگان به خرید باتری خارجی، کیفیت بیشتر ارائه شده توسط شرکت‌های خارجی تولید باتری است. با این حال، برندهای داخلی مانند سپاهان باتری و صبا باتری و برنا باتری نیز توانسته‌اند در تولید باتری‌های باکیفیت شهرت پیدا کنند. 

عمر باتری‌ها و مدت زمان گذشته از تاریخ تولید آن‌ها نیز بر قیمت تاثیرگذار است؛ باتری‌هایی که مدت زمان بیشتری از تولیدشان گذشته باشد به دلیل کاهش طول عمر، کیفیت خود را از دست می‌دهند. در نهایت، توجه‌داشته‌باشید که حتما باتری با آمپر یکسان با خودرو روآ را انتخاب کنید تا سیستم برق خودرو دچار مشکل نشود. برای مثال، باتری آریو مانند باتری روآ ۶۰ آمپر است و با آن خوانایی دارد.

آشنایی با مهم‌ترین نکات در خرید باطری روآ

در خرید باتری پژو روآ، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که ابعاد باتری موردنیاز با ابعاد موجود مطابقت دارد. سپس، کیفیت شارژ باتری و توان شارژ دینام بررسی شود. مواردی مانند میزان استفاده، تحمل در برابر گرما و نقص برق دینام بر عمر باتری تاثیر می‌گذارند. در نهایت، آمپرهای میل لنگ سرد (CCA) و ظرفیت ذخیره (RC) را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که با استانداردهای ماشین روآ همخوانی داشته باشد.

مشخصات باتری را از دفترچه راهنمای خودرو یا از فروشنده بررسی کنید تا از انتخاب باتری مناسب برای خودرو مطمئن شوید؛ شاید باتری نامناسب و ناهمخوان برای نصب روی خودرو روآ به شما پیشنهاد شده باشد. البته، باتری خودروهای دیگری مانند آریو و ال نود نیز قابلیت نصب روی خودرو روآ را دارند. همانطور که گفتیم، امکان خرید باتری ال نود و استفاده از آن در ماشین روآ وجود دارد؛ در نتیجه اگر قصد خرید آنلاین باتری L90 را دارید، ابتدا قیمت باطری ال نود را در سایت ما بررسی کنید. خرید باتری از امداد باتری آنتایم مزایایی مانند حمل و نصب رایگان دارد.