تاثیر کولر بر باتری ماشین

 

فصل تابستان را با تفریحات لذت بخش و گرمای آن می شناسیم. در ابتدای این فصل و با افزایش دمای هوا، هر راننده به فکر می افتد که آیا کولر ماشین سالم است و به درستی کار می کند یا نه. به خصوص در هنگامی که در داخل خودرو باشید و در ترافیک، روشن کردن کولر ماشین و وزیدن نسیم خنک از دریچه های هوا آرامش بخش است. در این مقاله سعی داریم به تاثیر کولر بر باتری ماشین بپردازیم.

در صورتی که متوجه ضعیفی و خرابی باتری خودرو شده اید حتما برای خرید باطری خودرو اقدام نمایید. زیرا تعویض دیر هنگام باتری بر سایر بخش های ماشین تاثیر می گذارد و موجب خرابی آن می شود.

آیا کولر عمر باتری ماشین را کم میکند؟

جواب این است که اگر خودرو روشن است و سیستم برقی ماشین به درستی کار می کنند خیر، آسیبی به باطری ماشین نمی زند و تاثیر کولر بر باتری ماشین به هیچ می رسد. زمانی که خودرو روشن است و موتور در حرکت است، کمپرسور کولر ماشین به وسیله یک تسمه متصل به میل لنگ موتور کلاچ می کند و به چرخش در می آید و از آنجا که این قطعه، یک قطعه ی مکانیکی است نیروی لازم برای گردش خود را توسط نیروی پیشرانه تامین می کند. در واقع بیشترین اصطحلاک متوجه مصرف سوخت و موتور خودروست.

توجه : لازم است بدانید، کولر ماشین فقط در هنگام روشن بودن موتور ماشین راه اندازی می شود و نه در مواقعی که ماشین خاموش است. در هنگام خاموش بودن موتور، فن داخلی خودرو مانند یک پنکه عمل می کند و سرمایی ایجاد نمی شود.

تنظیم صحیح دریچه های هوا در میزان استفاده از کولر ماشین چه تاثیری دارد
تنظیم صحیح دریچه های هوا در میزان استفاده از کولر ماشین چه تاثیری دارد

در واقع این دینام آلترناتور ماشین است که در هنگام روشن بودن خودرو نیازهای برقی مصرف کننده ها را تامین می کند. بنابراین تاثیر کولر بر باتری خودرو عملا بی معنا می شود و تاثیری نخواهد گذاشت. قطعه ای در دینام وجود دارد به نام آفتامات که ولتاژ ورودی به باتری را تنظیم می کند تا کمی و کاستی به وجود نیاید و باعث خرابی آن نشود. اما پس چه چیزی باعث تاثیر کولر بر طول عمر باتری ماشین می شود؟ برای بررسی دقیق ادامه مطلب را از دست ندهید.

تعویض به موقع فیلتر هوای کابین خودرو موجب بهبود عملکرد کولر می شود
تعویض به موقع فیلتر هوای کابین خودرو موجب بهبود عملکرد کولر می شود

باتری آنتایم ارائه دهنده باتری انواع خودرو است. جهت اطلاع بیشتر در خصوص قیمت باتری 207 ،پراید و ال 90 … با ما در ارتباط باشید.

عوامل موثر بر تاثیر کولر ماشین بر کاهش عمر باتری

در ادامه عواملی که باعث میشوند کولر گرفتن به باتری ماشین فشار بیاورد را بیان میکنیم. 

1- همانطور که بیان کردیم آفتامات در دینام ولتاژ ورودی به باتری را کنترل می کند. پس اگر نقصی در قطعات برقی و مصرف کننده ها و تامین کننده جریان الکتریکی (دینام) وجود داشته باشد، در اینصورت می تواند باعث تخلیه برق باطری ماشین و فشار آوردن بیشتر به باتری شود و کولر عمر باطری ماشین را کم کند.

2- همچنین اگر میزان جریان مصرف برق وسایل خودرو ( سیستم صوتی ، چراغ زنون ، برف پاک کن و … ) همزمان با استفاده از کولر ماشین بیش از توان خروجی شارژ دینام باشد. بدیهی است که توازن سیستم بهم خورده و بار اضافی به باطری ماشین تحمیل می شود. بنابراین جواب به این سوال که آیا کولر عمر باطری ماشین را کم می کند بسته به استفاده راننده و شرایط می توان گفت بله و یا خیر.

 اگر استفاده درست از کولر خودرو و دانستن نکاتی درباره آن سبب می شود به قطعات مکانیکی و برقی خودرو فشار کمتری وارد شده و رانندگی لذت بخشی را برای شما به ارمغان می آورد.

درصورتی که نیاز به تعویض باتری داشتید حتما از برندهای باکیفیت استفاده کنید. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین برندها از جمله قیمت روز باطری سپاهان، برنا، صبا، وایا و پاسارگاد جز باتری های مطرح با طول عمر بالا هستند. 

نکته مهم در جلوگیری از تاثیر کولر بر باتری خودرو

یکی از این نکات روشن کردن کولر ماشین در دورهای بالای موتور خودروست که اینکار طول عمر کمپرسور کولر را کاهش میدهد و به طور مثال هنگامی که خودرو در جایی پارک بوده که آفتاب به شدت داخل ماشین را گرم کرده و به محض نشستن و روشن کردن خودرو، کولر ماشین را روشن کنید. 

حرارت داخل خودرو خیلی بالاست و به کولر ماشین فشار بیشتری می آید
حرارت داخل خودرو خیلی بالاست و به کولر ماشین فشار بیشتری می آید
 

تاثیر کولر بر باتری ماشین بر اساس نوع خودرو

تا به حال به تفاوت کولر ماشین های معمولی با پیشرانه مکانیکی و خودرو های برقی ( EV ) فکر کرده اید؟ همانطور که بیان شد در خودروهای معمولی کمپرسور کولر نوع مکانیکی تعبیه شده و نیروی خود را با گشتاور پیشرانه خودرو به دست می آید. و هم چنین نیروی الکتریکی پس از روشن شدن خودرو توسط دینام آلترناتور ماشین تامین می شود و بار اضافی به باطری ماشین تامین نمی شود. اما در خودرو های برقی EV از یک کمپرسور برقی مشابه کمپرسور یخچال های خانگی جهت تامین سرمایش و تهویه مطبوع استفاده می شود. بنابراین در خودرو های برقی باطری خیلی بیشتر برای تامین انرژی لازم فشار را متحمل شود. که البته تعداد کمتری نسبت به خودروهای موجود در بازار دارند کولر تاثیر مستقیم بر باتری ماشین می گذارد و کولر عمر باطری ماشین را کم می کند.

1 دیدگاه در تاثیر کولر بر باتری ماشین

  1. پیام گفت:

    سلام . هر وقت یک ربع آخر رانندگی کولر بگیرم و همزمان با خاموش کردن ماشین کولر را هم خاموش کنم بعد چند ساعت که میام ماشین رو روشن کنم باتری ضعیف شده و ماشین روشن نمیشه . اما اگه یک ربع آخر رانندگی کولر نگیرم بار بعد که روشن میکنم مشکلی نیست و راحت روشن میشود در مواقعی که بدون مشکل روشن میشود ولتاژ باتری در حالت خاموش و روشن و بارکشی استاندارد است . اخیرا إغال دینام هم تمام شد عوض کردم . در ضمن با اینکه موارد زیر را تعویض کردم فن ماشین اکثرا روی دور تند است :
    ترموستات . فشنگی . رله و پایه . واتر پمپ . رادیات . اتصال بدنه. فن و مقاومت فن . شستشوی رادیات بخاری . تعویض ضد یخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *