آشنایی با باتری ماشین و اجزای آن

آشنایی با باتری ماشین ، باتری سیلد و غیر سیلد ، باتری AGM

دراین مطلب قصد داریم به صورت خلاصه شما رو با باتری و نحوه کارکرد باطری ماشین آشنا کنیم .

معمولا باطری ها به دو نوع قابل شارژ و غیر قابل شارژ تقسیم می شوند.

باتری های غیر قابل شارژ را می توان باتری های قلمی AA یا AAA که در فروشگاه تهیه می کنید. و برای کنترل از راه دور خود، مثال زد که باطری های اصلی هستند. آنها بطور معمول از سلولهای کربن روی یا روی و دی اکسید منگنز مونتاژ می شوند و بدون شارژ شدن قادر به تأمین جریان هستند. هنگامی که تمام می شوند، شما آنها را دور می اندازید.

باتری های ثانویه که قابل شارژ مجدد هستند. می توان به طور مثال باطری ماشین یا تلفن همراه خود را در نظر بگیرین.

باطری ماشین 

اسید و سرب دو ماده ای هستند که اکثر مردم به خوبی آنها را می شناسند. والبته ازاین دو دوری می کنند. سرب یک فلز سنگین است که می تواند باعث ایجاد مشکلات برای سلامتی شود. و ذکراین کلمه یعنی اسید یاد آور ماده خورنده و کشنده است.

به نظر نمی رسد که سرب و اسید مثل  شکلات و کره بادام زمینی با هم جمع شوند.  اما این کار را می کنند. بدون اسید و سرب ، باتری ماشین نداریم. بدون باطری ماشین، هیچ لوازم جانبی یا لوازم ضروری مانند چراغهای جلو که به سیستم الکتریکی نیاز دارند. بنابراین چگونه ، این دو ماده کشنده می توانند پایه و اساس سیستم های الکترونیکی خودرو را تشکیل دهند.  جواب، برای به وجود آمدن یک عبارت ساده به نام باتری .

انواع باتری ماشین

در خودروهای غیر الکتریکی باتری ها به انواع اسیدی یا غیر سیلد، سیلد و (AGM)، که باتری خشک هم نامیده می شود تقسیم می شوند .

باتری های غیر سیلد یا اسیدی

باتریهای (LM = Low Maintanace)می باشند که برخلاف باتری های سیلد یا اتمی به مراقب نیاز دارند، این نوع باتری ها دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم (دو آلیاژی) هستند . به این نوع از باتری زمان نیاز به آب می توان آب اضافه کرد .

باتری های سیلد یا اتمی

باطریهای (Mf = Maintanace free) که نیازی به مراقبت ندارند. این باتری ها دارای عمری طولانی تر ، مقاومت بیشتر در برابر شارژ بیش از حد، شارژ سریعترنسبت به نوع اسیدی کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهداری کالا به مدت طولانی تر هستند . این نوع باطری ها ، دارای صفحه سرب – کلسیم / کلسیم هستند و و در مقابل عیوب ناشی از دشارژ عمیق به علت افزایش ریزش مواد فعال صفحات، زودتر از باتری های اسیدی فرسوده می شوند.

از مزایای باتری های سیلد نسبت به باطری های اسیدی می توان به نبود بخارات اسیدی به دلیل جامد بودن مواد و ریخته نشدن اسید روی خودرو و قطعات آن، عمر بیشتر، نوسانات ولتاژی کمتر و ایمنی کلی بیشتر اشاره کرد.

باطری های AGM 

باتری (Abrsorbed Glass Mat) یا جداکننده جذبی که در دو نوع مارپیچ و مسطح ساخته شده است. برای اولین بار در سال 1971 تولید شد. در نوع مارپیچی، صفحات مثبت و منفی توسط جداکننده‌ جذب کننده و فایبرگلس درون محفظه‌ با ساختار مارپیچی قرار دارند و اکثر مواقع از جنس سرب هستند.

مزیت استفاده از چنین صفحاتی با خلوص بالای سرب، افزایش شاخص CCA با به عبارت دیگر آمپراژ دهی مناسبتر باتری در هوای سرد است. وجود فایبرگلس در این نوع باطری باعث جذب مولکول های الکترولیت می شود. بنابراین با جذب محلول الکترولیت توسط فایبرگلس دیگر نیازی به اضافه کردن آب مقطر به باطری نیست. همچنین نیاز به چک کردن مداوم باطری. این باطری هه به دلیل ساختار طراحی تا 3 برابر مقاومت بیشتری از خود در برابر ضربات و تکان های شدید نشان می دهند .

باطری های AGM برای عملکرد بالا مناسب هستند و امروزه در اغلب خودروهای مدرن به طور مثال در کیا سورنتو استفاده می شوند. این باطری ها قادرند تا دوره های بیشتری از فرآیند شارژ و تخلیه شارژ را متحمل شوند. باتری های AGM در مقایسه با باتری های اسیدی قیمت بالاتری دارند.

ذخیره انرژی با اسید و سرب

اگر استفاده از اسید و سرب برای ذخیره بار الکتریکی به شکل  باستانی به نظر می رسد ، واقعا همینطور است. اولین باطری سرب اسید در سال 1850 میلادی اختراع شد . و باطری که در اتومبیل شماست از همان اصول اساسی استفاده می کند. در طول سالها طرح ها و مواد تکامل یافته اند ، اما همان ایده اصلی در باتری است.

عملکرد باتری

اسیدی که درباطری های اتومبیل استفاده می شود اسید سولفوریک است. هنگامی که یک جریان الکتریکی روی باطری اعمال می شود ، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد. و یک بار الکتریکی ذخیره می شود. هنگامی که یک بار از باطری گرفته می شود ، آن واکنش معکوس می شود. و یک جریان برای بار فراهم می شود.

باطری های اتومبیل می توانند بارها و بارها شارژ ، تخلیه و دوباره شارژ شوند. این باطری های ثانویه از یک واکنش شیمیایی برگشت پذیر استفاده می کنند. که از یک نوع باطری قابل شارژ به دیگری متفاوت است.

باطری های اسید سرب

هنوز به دو دلیل در حال استفاده هستند. موضوع اول اقتصاد است؛ باطری های اسید سرب بسیار ارزانتر از سایر گزینه ها برای تولید هستند. دلیل دیگر این است که باطری های اسید سرب قادر هستند مقادیر زیادی از تقاضا را به طور همزمان فراهم کنند ، که باعث می شود آنها به صورت جداگانه مناسب برای استفاده های گوناگون باشد.

باطری ماشین

گاهی اوقات به عنوان باطری های SLI یاد می شود ، جایی که “SLI” مخفف شروع ، روشنایی و احتراق است. زیرا کار اصلی هر باتری خودرو استارت موتور ، چراغ ها و احتراق قبل از کار موتور است. پس از روشن شدن خودرو، موتور تمام انرژی الکتریکی لازم را تأمین می کند و باتری را شارژ می کند.

یکی از تولید کننده های خودروهای لوکس آلمانی نقل می کند. که از 400 باتری ماشین که تحت گارانتی بازگشته اند ، 200 دستگاه به خوبی کار می کنند. شایع ترین خرابی ها به دلایلی مانند شارژ کم و لایه بندی سولفات اسید است. در مبحث لایه بندی این اثر شبیه به یک فنجان قهوه است. که در آن شکر در انتها جمع شود. این سازنده اتومبیل می گوید که مشکل بیشتر در مورد خودروهای لوکس بزرگ است. که گزینه های کمکی و آپشنهای بیشتری نسبت به مدل های پایین تر دارند.

نقص در باطری ماشین

به ندرت موقع تولید در کارخانه ایجاد می شود. نوع رانندگی متداولتر است در خرابی باتری . قدرت لازم برای لوازم جانبی سنگین خودرو هنگام رانندگی در مسافت کوتاه ، مانع از شارژ دوره ای کامل می شود. که برای ماندگاری باطری اسید سرب بسیار مهم است. به نقل از تولید کنندگان خودرو رانندگی در مسافت کوتاه هنگام کار با برف پاک کن شیشه جلو و بخاری و کولر در این امر نقش دارد. طبقه بندی اسید باعث کاهش عملکرد باطری می شود.

تصویر شماره 1 باطری نرمال را نشان می دهد که اسید به طور مساوی از بالا به پایین توزیع می شود. این باطری عملکرد خوبی دارد زیرا غلظت اسید صحیح صفحات را احاطه کرده است.

باتری
           تصویر 1 – باتری نرمال

تصویر 2 یک باطری طبقه بندی شده را نشان می دهد. که در آن غلظت اسید در بالا سبک و در پایین سنگین است. یک اسید سبک فعال سازی صفحه را محدود می کند ، باعث افزایش خوردگی و کاهش عملکرد می شود. از طرف دیگر غلظت بالای اسید در پایین ، به صورت مصنوعی باعث افزایش ولتاژ مدار باز می شود.

 

باتری
        تصویر 2 – باتری سولفاته شده

 

در اینجا باتری کاملاً شارژ به نظر می رسد اما قدرت کمی دارد. غلظت اسید بالا نیز باعث افزایش سولفات می شود و کاهش هدایت جریان می شود. در صورت عدم کنترل ، چنین شرایطی در نهایت منجر به خرابی باطری خواهد شد.

درتصویر زیر قسمت هایی از اجزای تشکیل دهنده یک باطری ماشین را مشاهده می فرمایید.

باطری

 

باتری آنتایم، امداد باتری تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *